Advertisement
4244items
Newly added
Писмото кое Светиот Синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската Православна Црква во кое бара од неа да биде Православна Мајка црква, ако ја препознаат автокефалноста на МПЦ-ОА, предизвика лавина реакции.
Писмото што Светиот Синод на МПЦ-ОА го испрати до БПЦ со барање таа да биде нејзина црква - мајка е обид да се дојде до афтокефалност на поинаков начин отколку што досега се правеше со преговорите со СПЦ - смета новинарот и верски аналитичар...
Автор, драматург, поет и поранешен основач на Aвстралиско Mакедонскиот Неделник Џим Томев, започнува серија дискусии за клучните зборови во општеството, следејќи ги историските контексти кои помогнаа во обликувањето на нивните современи значења...
Како млад сонувал да заигра во националната рагби лига но Александар Волкановски се пронашол себе си на австралиската боречка сцена.Се смета за еден од најдобрите борци во мешани боречки вештини во Австралија без пораз во последните пет години...
Приказната за Александар "Велики" Волкановски ја започнуваме со неговата последна победа.На настанот UFC Fight Night 121 кој се одржа на 18 Ноември во Сиднеј, Волкановски не му го приреди очекуваното добредојде на Шејн Јанг од Нов Зеланд на УФЦ...
Во локална акција, Сиднеј ФК се врати на врвот на скалата од А-лигата откако бразилскиот шампион Бобо го постави првиот гол за Милош Нинковиќ против Њукасл Џетс. 
Активистите во кампањата за истополови бракови го прославуваат историското "ДА"во корист на легализирање на истополовите бракови во доброволното гласање по пошта.Ипокрај тоа што активистите за истополови бракови прославуваат голема победа по...
Виза за брак може да биде последно средство за оние кои не можат да добијат постојан престој на друг начин за да живеат во Австралија. Но, се чини дека обидите за постојан престој преку легитимни канали може да биде исто толку ризично како што е...
Во изминативе 25 години, а најмногу во последните 11-12 години, за жал, односот на институциите на системот, генерално, кон дијаспората беше само во делот околу изборите, откога дијаспората доби право на глас, меѓутоа, за жал и тоа право на...
Државата ќе им даде подеднакви шанси на нашите кои работат и живеат во странство да инвестираат во Македонија под исти услови и со исти права и обврски како што имаат странските и домашните инвеститори ,вели г-дин Адеми
Успехот на студентите по македонски не е значаен фактор само за нивната иднина туку и за македонската заедница во целина , вели г-ѓа Жаклина Михајлова, претседателка на Македонскиот просветно – училишен одбор за НЈВ
 Слушнете ги пораките и на Алберт Вела, претседател на Федерацијата на училиштата за јазици во НЈВ, Анџела Лирис, координаторка на јазичната настава  во средното училиште Когра и Љубица Талевска, претседателка на  Учителското здружение од...
Ване Црнгаров од Струмичкото село Куклиш кој живее и работи во Мелбурн е единствен македонски двојник на Елвис Присли.Годинава по втор пат учествуваше на фестивалот за имитатори на Елвис во Лас Вегас.За СБС радио програма на Макеоднски јазик Ване...
  Во чест на легендарниот Елвис Присли, неговата музика и наследство, секоја година во Лас Вегас се одржува фестивал со учество на двојници "impersonators" на "кралот на рокенролот".Секој не може да ги обуе чевлите или облече било кој од неговите...
Црквата " Света Петка " стана дел од МПЦ- ОА  епархија за Австралија и Нов Зеланд во 1997 година а беше осветена во 2000 година.Со повеќе реализирани проекти Црквата е реконструирана и се изградени повеќе придружни објекти со цел да се...
[facebook_video video="1666916359995179"] [facebook_video video="1666932923326856"]
Тој потсетува дека со потпишувањето на меморандумот за практичните мерки на 13 октомври 1995 година, македонско-грчката граница се минувала со издавање визи на лице место, трговијата тргнала, се отворило пристаништето во Солун , продолжило  ...
Ако сакате некогаш да владеете, вели поранешниот амбасадор Арсовски, поделете ги луѓето на предавници и патриоти и тие ќе се тепаат меѓу себе, а вие ќе владеете и со едните и со другите.Тие се стари искуства во историјата која е пак најдобрата у...
МКУД " Стив Наумов " успешно ги чува и негува македонските песни и ора. Долгогодишниот кореограф Добре Колевски се сеќава на своите почетоци во ова играорна група.