Cycling Australia on Friday announced the finalists for the 2016 Jayco Cycling Australia Awards to be held on 18 November in Melbourne.

Just three weeks remain until the night that celebrates the 2016 year of cycling, and with a host of outstanding world class performances in 2016 throughout the world, the quality finalists lists reads as the who’s who of Australian cycling.

Individual award winners for 2016 will be announced for juniors, elite and masters for the disciplines of Para-cycling, Mountain Bike, Track and Road.

The night will culminate with the presentation of the Sir Hubert 'Oppy' Opperman Medal & Trophy to the 2016 Australian Cyclist of the Year. The Oppy Medal winner will come from the field of elite cyclists listed below.

The Subaru People's Choice Award winner will also be named, with thousands of cycling fans casting their votes for their favourite cyclist from 2016, while the 2016 class of will be inducted into the Cycling Australia Hall of Fame.

The night will also feature an on stage Anna Meares tribute who recently announced her immediate retirement from cycling after 15 years at the international level where she claimed six Olympic medals and eleven world titles.

Awards also to be announced and presented on the night include the Coach of the Year, Subaru National Road Series champions in both the individual and teams classifications, the Subaru Australian Club Premiership, plus the Norm Gailey Trophy for Champion State.

Elite Cyclists of the Year
Para-cycling Female Carol Cooke (VIC), Jessica Gallagher (VIC) + Maddie Janssen QLD, Sue Powell (ACT)
Para-cycling Male Kyle Bridgwood (QLD), Alistair Donohoe (VIC), David Nicholas (QLD)
MTB Female Caroline Buchanan (ACT), Tracey Hannah (QLD), Janine Jungfels (QLD)
MTB Male Troy Brosnan (SA), Jason English (NSW), Sam Hill (WA)
Track Female Annette Edmondson (SA), Anna Meares (SA), Rebecca Wiasak (ACT)
Track Male Matthew Glaetzer (SA), Michael Hepburn (QLD), Sam Welsford (WA)
Road Female Katrin Garfoot (QLD), Chloe Hosking (ACT), Amanda Spratt (NSW)
Road Male Mathew Hayman (ACT), Michael Matthews (ACT), Richie Porte (TAS)

Junior Cyclists of the Year
MTB Female Sian A'Hern (NSW) Sarah I'ons (NSW) Ruby Wilson (ACT)
MTB Male Jackson Frew (ACT), Josh Clarke (NSW) Remy Morton (QLD)
Track Female Tahlay Christie (WA), Kristina Clonan (QLD), Jade Haines (WA)
Track Male Kelland O’Brien (VIC), Conor Rowley (VIC), Cameron Scott (NSW)
Road Female Madeleine Fasnacht (TAS), Jaime Gunning (QLD), Chloe Moran (SA)
Road Male Macgregor Carter (VIC), Alastair Christie-Johnston (VIC), Harry Sweeny (QLD)

Under 23 Cyclists of the Year
Caleb Ewan (NSW), Callum Scotson (SA), Sam Welsford (WA)

Masters Cyclists of the Year
MTB Female Sharon Heap (QLD) Charlie McCabe (NSW), Anna Puckridge (SA)
MTB Male Les Heap (QLD) Jason Archer (WA) Craig Peacock (VIC)
Track Female Janine McKinnon (SA), Laurelea Moss (QLD), Tegan Meredith (QLD)
Track Male Gary Mandy (NSW), Chris Murray (NSW), Michael Smith (NSW)
Road Female Anna Davis (VIC), Gaye Lynn (NSW), Nicky Rolls (QLD)
Road Male Danny Clark (VIC), Andrew Gray (VIC), John Horsburgh (NSW)

Coach of the Year
Peter Day (CA HPU Para-cycling)
Tim Decker (CA HPU Men’s Track Endurance)
Mark Fenner (Avanti Isowhey Sports)
Gary West (CA HPU Track Sprint)

Subaru People’s Choice Award Finalists
Kyle Bridgwood, Caroline Buchanan, Carol Cooke, Rohan Dennis, Jessica Gallagher, Katrin Garfoot, Matthew Glaetzer, Lucas Hamilton, Tracey Hannah, Mathew Hayman, Michael Hepburn, Chloe Hosking, Melissa Hoskins, Michael Matthews, Daniel McConnell, Anna Meares, David Nicholas, Richie Porte, Amanda Spratt, Sam Welsford and Sam Willoughby.

Hall of Fame Inductees 2016 (announced 19/10/16)
Ryan Bayley OAM (Athlete category)
Oenone Wood (Athlete category)
Iris Dixon (nee Bent) (Athlete category)
Chris Scott OAM (Athlete category)
Mary Daubert (nee Grigson) (Athlete category)
Alf Goullet (Athlete category, posthumous)