Coming Up Thu 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Австралија го потврди дипломатскиот бојкот на Зимските Oлимписки Игри во Пекинг

Scott Morrison has announced there will be no Australian diplomatic presence at the Beijing Olympics. Source: AAP

Австралија им се придружи на Соединетите Американски Држави, потврдувајќи го дипломатскиот бојкот на Зимските Oлимписки Игри во Пекинг, поради непочитувањето на човековите права во Кина. Премиерот вели дека одлуката „не е изненадувачка“ и дека Владата „нема да отстапи“ од залагањето за своите верувања. Кинеската амбасада во Канбера веќе реагираше на ова.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Австралија го потврди дипломатскиот бојкот на Зимските Oлимписки Игри во Пекинг 09/12/2021 05:02 ...
Денот на Австралија - Или како да го наречеме 26/01/2022 18:06 ...
Извештај од Македонија 26 јануари 2022 26/01/2022 09:50 ...
Вести на СБС на македонски 26 јануари 2022 26/01/2022 09:52 ...
Вести на СБС на македонски 25 јануари 2022 25/01/2022 12:23 ...
Извештај од Македонија 25 јануари 2022 25/01/2022 09:24 ...
Училиштата се подготвуваат за учебна година среде пандемија 24/01/2022 08:13 ...
Вести на СБС на македонски 24 јануари 2022 24/01/2022 12:06 ...
Извештај од Македонија 24 јануари 2022 24/01/2022 09:55 ...
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
View More