Coming Up Mon 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Експертите за клима велат дека планот за намалување на емисиите на Лабуристите треба да биде поамбициозен

Plumes of smoke rise from chimneys at an Industrial Area of Patras in West Greece. Source: Getty

Експертите за клима го поздравуваат изборното ветување на Лабуристичката Партија за намалување на емисиите за 43 отсто до 2030 година, како чекор во вистинската насока, но предупредуваат дека тоа е цел што е под она што науката го бара. За да се ограничи глобалното затоплување во рамките на целта на Парискиот Договор за „многу под“ два степени, научниците и активистите на Зелените се залагаат за намалување на емисиите за 75 отсто.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Експертите за клима велат дека планот за намалување на емисиите на Лабуристите треба да биде поамбициозен 07/12/2021 08:18 ...
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
Извештај од Македонија 21 јануари 2022 21/01/2022 09:06 ...
Вести на СБС на македонски 21 јануари 2022 21/01/2022 12:28 ...
Вести на СБС на македонски 20 јануари 2022 20/01/2022 12:57 ...
Извештај од Македонија 20 јануари 2022 20/01/2022 11:51 ...
Значењето на Водици 19/01/2022 05:47 ...
Извештај од Македонија 19 јануари 2022 19/01/2022 11:02 ...
Вести на СБС на македонски 19 јануари 2022 19/01/2022 11:13 ...
Ќе има ли традиционално фрлање на крстот за Водици 18/01/2022 08:10 ...
View More