Coming Up Mon 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност?

Protesters take part in a demonstration against the Russian invasion of Ukraine in Bern, Switzerland Source: KEYSTONE

Руската инвазија на Украина го стави на тест европското единство околу санкциите и снабдувањето со нафта и гас. Досега Европската унија се држи заедно. Но, што е со неутралната земја што не е членка на ЕУ а се наоѓа во срцето на Европа, Швајцарија? Швајцарците успеаја да останат надвор од двете светски војни, но оваа војна ја става на тест швајцарската вера во неутралноста.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Вести на СБС нa македонски 1 јули 2022 01/07/2022 12:08 ...
Извештај од Македонија 1 јули 2022 01/07/2022 10:04 ...
Безбедноста ги надминува климатските промени и Ковид-19 како главна загриженост на Австралијците 01/07/2022 12:12 ...
Кои се даночните промени што стапуваат на сила од 1 јули? 30/06/2022 08:45 ...
Вести на СБС нa македонски 30 јуни 2022 30/06/2022 11:17 ...
Извештај од Македонија 30 јуни 2022 30/06/2022 09:11 ...
Уште еден "црвен код" за амбулантните возила во Мелбурн 30/06/2022 06:00 ...
Вести на СБС нa македонски 29 јуни 2022 29/06/2022 10:58 ...
Извештај од Македонија 29 јуни 2022 29/06/2022 09:50 ...
View More