Coming Up Mon 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Др Сузан Веловски: Oткриен на време ракот на дојка може да се излекува

Dr Susan Velovski, breast cancer surgeon addresses Macedonian women at ‘Pink Ribbon’ event in MOC ‘St Petka’ at Rockdale

Женската секција при МПЦ “Св Петка” од Сиднеј одржа, 11та по ред, ‘Розева Панделка’ со цел подигање на свеста во македонската заедница за рано откривање на ракот на дојка. На настанот на кој присуствуваа повеќе од 300 жени, беа собрани илјадници долари донација за фондацијата Мек Грат која обезбедува медицински сестри за поддршка на болни од рак, бесплатно и без упат од лекар. Женската секција во изминативе 10 години има подарено повеќе од 100 илјади долари, со што стана една од десетте најголеми донатори меѓу заедниците во Нов Јужен Велс.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Др Сузан Веловски: Oткриен на време ракот на дојка може да се излекува 24/10/2019 14:48 ...
SBS Вести на македонски 6 декември 2019 06/12/2019 12:07 ...
Вести на СБС на македонски, 5 декември 2019 05/12/2019 12:33 ...
Групите за човекови права лути поради укинувањето на законот за медицинска евакуација 05/12/2019 03:12 ...
Јованка Смилевска: Ќе се залагам за отворање катедра по македонски јазик на мелбурншките универзитети 05/12/2019 20:47 ...
Вести на СБС на македонски, 4 декември 2019 04/12/2019 13:28 ...
Франција предлага измени во методологијата за пристапување во ЕУ 02/12/2019 12:57 ...
„Неуспехот не е опција“ на конференцијата COP25 02/12/2019 09:20 ...
Предлог-законите за клевета имаат за цел да го заштитат новинарството од јавен интерес, да ги намалат заостанатите судски постапки 02/12/2019 06:32 ...
Вести на СБС на македонски, 2 декември 2019 02/12/2019 13:23 ...
View More