Coming Up Tue 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Франција предлага измени во методологијата за пристапување во ЕУ

Macedonia's Foreign Affairs Minister Nikola Dimitrov.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров деновиве оцени дека во францускиот нон-пејпер има добри идеи, но и такви кои нема да бидат лесни за спроведување. Вусшност тој го коментираше ставот на владата за документот со кој Франција предложи промена на методологијат на пристапување во ЕУ. Експертот за Западен Балкан, Флоријан Бибер, смета дека француската идеја иако е проблематична, документот сепак содржи добри моменти. Една таква е секторска интеграција, бидејќи може да им овоможи на државите да имаат бенефит пред самото членство.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Франција предлага измени во методологијата за пристапување во ЕУ 02/12/2019 12:57 ...
Православните верници во Македонија го прославија празникот Богојавление – Водици, празнуван уште од вториот век 20/01/2020 11:36 ...
SBS Вести на македонски 20 јануари 20 2020 20/01/2020 13:43 ...
Противпожарните синдикати се поделија на потребата за кралска комисија 20/01/2020 06:12 ...
Пожарите се очекува да имаат негативно влијание врз економијата, па дури и може да ги сруши досегашните рекорди 17/01/2020 04:33 ...
СБС вести на македонски, 17. 01. 2020 17/01/2020 12:37 ...
SBS вести на македонски, 16 јануари 2020 16/01/2020 13:14 ...
Расте загриженоста за чиста вода за пиење во Сиднеј 16/01/2020 03:18 ...
Француските пожарникари никогаш не виделе пожари како овие во Австралија 16/01/2020 07:07 ...
SBS Вести на македонски 15 јануари 2020 15/01/2020 12:44 ...
View More