Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Од софтвер за деменција до решавање на проблеми на стареењето

Chand Gudi and Habaneros, the robot.

Роботи се иднината. Тоа е зборот од еден млад социјален роботист кој следниот месец ќе ја претставува Австралија на состанокот на врвните светски научници. Студентот Чанд Гуди, роден во Индија и докторант кој веќе има развиено софтвер за помош на пациенти со деменција, верува дека вештачката интелигенција може еден ден да го реши проблемот со стареењето на населението.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Од софтвер за деменција до решавање на проблеми на стареењето 16/08/2018 03:34 ...
Вести на SBS на македонски јазик, 18 ноември 2019 18/11/2019 13:09 ...
Австралиско патување низ македонското музичкото време 18/11/2019 24:56 ...
Расте интересот за часовите по македонски јазик во Австралија 15/11/2019 11:21 ...
SBS вести на македонски јазик, 15 ноември 2019 15/11/2019 11:58 ...
The internationally acclaimed Tanec bringing the best of Macedonian folklore to Australia 14/11/2019 11:40 ...
SBS вести на македонски јазик, 14 ноември 2019 14/11/2019 13:09 ...
SBS вести на македонски, 13 ноември 2019 13/11/2019 12:45 ...
"Македонскиот јазик не поврзува со најблиските"- велат македонските ученици од Килор Даунс 13/11/2019 09:18 ...
SBS вести на македонски јазик, 12 ноември 2019 12/11/2019 11:25 ...
View More