Coming Up Thu 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Гислајн Максвел прогласенa за виновнa

A courtroom sketch, Ghislaine Maxwell, (c) sits in the courtroom during a discussion about a note from the jury, during her sex trafficking trial. Source: (AP-Elizabeth Williams)

Познатата британска личност Гиcлајн Максвел е прогласена за виновна за намамување тинејџерки да бидат сексуално злоупотребувани од американскиот милионер Џефри Епстијн. Пресудата го означува крајот на едномесечното судење во кое биле изнесени изјави за сексуална експлоатација на девојчиња на возраст од 14 години, кажано од четири жени кои опишале како биле злоставувани како тинејџери во 1990-тите и раните 2000-ти во луксузните домови на Епcтијн во Флорида, Њујорк и Њу Мексико.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Гислајн Максвел прогласенa за виновнa 04/01/2022 07:59 ...
Вести на СБС нa македонски 18 мај 2022 18/05/2022 12:00 ...
Извештај од Македонија 18 мај 2022 18/05/2022 11:19 ...
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Коалицијата ги објави своите изборни трошоци 18/05/2022 05:31 ...
Албанизи: Политиката за домување е непопуларна и во самата Коалиција 17/05/2022 08:31 ...
Вести на СБС нa македонски 17 мај 2022 17/05/2022 13:14 ...
Извештај од Македонија 17 мај 2022 17/05/2022 09:50 ...
Морисон: Со пари од пензискиот фонд полесно до прв дом 16/05/2022 09:27 ...
Извештај од Македонија 16 мај 2022 16/05/2022 10:17 ...
View More