Coming Up Fri 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Туристи брзаат да се искачат на Улуру пред забраната

Uluru, also known as Ayres Rock

Фотографиите на кои се гледа патот по Улуру пренатрупан со алпинисти предизвика остри критики од луѓето низ целата земја. Ова доаѓа на само неколку недели пред да стапи во сила забраната за искачување на светото Абориџинско место на 26 октомври. Алпинистите се обвинети за непочитување на желбите на локалните Абориџини.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Туристи брзаат да се искачат на Улуру пред забраната 09/10/2019 04:51 ...
Премиерот ги поврза климатските промени со пожарите 13/12/2019 04:41 ...
Илјадници се собраа во Сиднеј вчера додека беснејат пожарите во Нов Јужен Велс 12/12/2019 04:26 ...
СБС вести на македонски јазик, 12 декември 2019 12/12/2019 11:11 ...
Податоците покажуваат дека јавните болници не се справуваат со побарувачката 12/12/2019 05:24 ...
Западна Австралија донесе законодавство за помош при доброволно умирање 11/12/2019 05:46 ...
Вооружена полиција ќе патролира во поголемите австралиски аеродроми 11/12/2019 03:35 ...
Соединување на министерства во секторот на јавни услуги 11/12/2019 04:32 ...
Чаден воздух достигнува опасни нивоа во Сиднеј 11/12/2019 05:03 ...
Се чувствував како со едно око, зашто не знаев да читам и пишувам на македонски 11/12/2019 11:03 ...
View More