Coming Up Thu 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Како Благој Ламњов и шведскиот симфониски оркестар одушевија илјадници ширум светот со Сербез Донка

Blagoj Lamnjov and the Swedish Norrkoping Symphony Orchestra Source: B.Lamnjov

Велешанецот Ламњов за СБС на македонски вели дека му е мило што по долгогодишна работа на современи аранжамани на повеќе традиционални македонски песни, успеал да допре до срцата и на оние кои порано не можеле ниту да го смислат звукот на кларинет и да ги натера не само да ги слушаат туку и да се вљубат во неговите композиции.Неговиот деби-албум со наслов "Носталгична љубов", беше објавен во Шведска каде што овој, извонредно талентиран музичар живее и работи во последните 15 години.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Како Благој Ламњов и шведскиот симфониски оркестар одушевија илјадници ширум светот со Сербез Донка 10/09/2020 29:08 ...
Денот на Австралија - Или како да го наречеме 26/01/2022 18:06 ...
Извештај од Македонија 26 јануари 2022 26/01/2022 09:50 ...
Вести на СБС на македонски 26 јануари 2022 26/01/2022 09:52 ...
Вести на СБС на македонски 25 јануари 2022 25/01/2022 12:23 ...
Извештај од Македонија 25 јануари 2022 25/01/2022 09:24 ...
Училиштата се подготвуваат за учебна година среде пандемија 24/01/2022 08:13 ...
Вести на СБС на македонски 24 јануари 2022 24/01/2022 12:06 ...
Извештај од Македонија 24 јануари 2022 24/01/2022 09:55 ...
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
View More