Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Италијанскиот премиер Марио Драги ги пречека лидерите на Г-20 во Рим

Ο Αυστραλός πρωθυπουργός Scott Morrison με τον Γάλλο πρόεδρο Emmanuel Macron στην σύνοδο G20 στην Ρώμη. Source: AAP

Италијанскиот премиер Марио Драги им посака добредојде на лидерите на Г-20 во Рим, но во воведниот говор рече дека владите мора да работат заедно за да се соочат со глобалните предизвици. Тој рече„Пандемијата нѐ одвои, како и со сите наши граѓани. Па дури и претходно, се соочивме со протекционизам, унилатерализам, национализам. Но, колку повеќе одиме со сите наши предизвици, толку повеќе е јасно дека мултилатерализмот е најдобар одговор на проблемите со кои се соочуваме денес."

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Италијанскиот премиер Марио Драги ги пречека лидерите на Г-20 во Рим 01/11/2021 09:08 ...
Извештај од Македонија 25 јануари 2022 25/01/2022 09:24 ...
Училиштата се подготвуваат за учебна година среде пандемија 24/01/2022 08:13 ...
Вести на СБС на македонски 24 јануари 2022 24/01/2022 12:06 ...
Извештај од Македонија 24 јануари 2022 24/01/2022 09:55 ...
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
Извештај од Македонија 21 јануари 2022 21/01/2022 09:06 ...
Вести на СБС на македонски 21 јануари 2022 21/01/2022 12:28 ...
Вести на СБС на македонски 20 јануари 2022 20/01/2022 12:57 ...
Извештај од Македонија 20 јануари 2022 20/01/2022 11:51 ...
View More