Coming Up Thu 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Македонија во група со Бугарија, Грузија и Гибралтар

Macedonia's players celebrate their victory 3-1 at the end of the FIFA World Cup 2022 qualification football match vs Iceland Source: ROBERT ATANASOVSKI/AFP via Getty Images

После одржаната ждрепка во Нион, фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра во групата 4 од дивизијата Ц во новата сезона од Лигата на нации, а за противници ги доби селекциите на Бугарија, Грузија и Гибралтар. Натпреварите од Лигата на нациите ќе се играат во термините во јуни следната година и во септември наредната година. Само првопласираните селекции од секоја од групите ќе обезбедат место во плеј-офот кој ќе се игра во јуни 2023 година. Само најдобрата репрезентација од плеј-офот (полуфинале па финале) ќе обезбеди место на ЕП 2024.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Македонија во група со Бугарија, Грузија и Гибралтар 17/12/2021 01:55 ...
Вести на СБС нa македонски 18 мај 2022 18/05/2022 12:00 ...
Извештај од Македонија 18 мај 2022 18/05/2022 11:19 ...
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Коалицијата ги објави своите изборни трошоци 18/05/2022 05:31 ...
Албанизи: Политиката за домување е непопуларна и во самата Коалиција 17/05/2022 08:31 ...
Вести на СБС нa македонски 17 мај 2022 17/05/2022 13:14 ...
Извештај од Македонија 17 мај 2022 17/05/2022 09:50 ...
Морисон: Со пари од пензискиот фонд полесно до прв дом 16/05/2022 09:27 ...
Извештај од Македонија 16 мај 2022 16/05/2022 10:17 ...
View More