Coming Up Mon 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски

Mirco Angelovski speaking at the official ceremony for the constraction of the Macedonian cultural centar Source: SBS

Веста за прераното упокојување на Мирчо Ангеловски, Претседател на македонската православна општина за Мелбурн и Викторија длабоко ја трогна македонската заедница во Австралија, која ќе го памети како голем работник, трудољубив и пожртвуван Македонец. Неговиот долгогодишен пријател и соработник Џон Бранов вели дека Мирчо "беше срцето на православната општина" кој и покрај болеста снајде сили да го заврши проектот со изградбата на културниот центар во Мелбурн.

Погребот на прерано починатиот Мирчо Ангеловски се одржа во црквата Св. Ѓеорѓи и Пресвета Богородица, во Мелбурн со присуство на голем број негови роднини, пријатели и соработници од македонската заедница во Викторија.

За животниот пат и дело на покојниот Мирчо Ангеловски, зборуваше и неговиот близок пријател и соработник Мајкл Радин.

Телеграма со сочуство до семејството на Ангеловски испрати и Митрополитот Дебарско-Кичевски и Администратор Австралиско - Сиднејски, Г. Тимотеј. Во неа меѓу другото се вели:

"Покојниот Мирчо Ангеловски ќе остане забележан во историјата на Македонската православна црква и на православната општина во Викторија како голем работник, трудољубив и пожртвуван Македонец, кој не ги жалеше своите интелектуални и физички сили за целосно да се вгради во општинскиот и црковниот живот на првата македонска црква во Австралија. Тој особено даде свој огромен влог во изнаоѓањето на начин за повторно организирање на црковен живот според нормите и прописите на светата православна вера и Црква, во рамките на Македонската православна црква - Охридска архиепископија".

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
Вести на СБС нa македонски 20 мај 2022 20/05/2022 10:51 ...
Извештај од Македонија 20 мај 2022 20/05/2022 09:52 ...
Најновите бројки за платите доминираат на изборната кампања 19/05/2022 07:24 ...
Вести на СБС нa македонски 19 мај 2022 19/05/2022 10:26 ...
Извештај од Македонија 19 мај 2022 19/05/2022 10:51 ...
Вести на СБС нa македонски 18 мај 2022 18/05/2022 12:00 ...
Извештај од Македонија 18 мај 2022 18/05/2022 11:19 ...
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Коалицијата ги објави своите изборни трошоци 18/05/2022 05:31 ...
View More