Coming Up Thu 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Вселенското летало на НАСА ќе го тестира концептот за одбрана од астероиди

An artist's impression of the DART spacecraft about to hit the asteroid. Source: (supplied NASA)

Мисијата на НАСА да удри вселенско летало во астероид за да тестира дали може да биде исфрлен од курсот, со брзина напредува. Вселенското летало DART, (Double Asteroid Redirection Test) полета како дел од проект вреден 330 милиони долари за да се утврди дали Земјата може да се спаси од вселенските карпи.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Вселенското летало на НАСА ќе го тестира концептот за одбрана од астероиди 30/12/2021 06:20 ...
Вести на СБС нa македонски 18 мај 2022 18/05/2022 12:00 ...
Извештај од Македонија 18 мај 2022 18/05/2022 11:19 ...
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Коалицијата ги објави своите изборни трошоци 18/05/2022 05:31 ...
Албанизи: Политиката за домување е непопуларна и во самата Коалиција 17/05/2022 08:31 ...
Вести на СБС нa македонски 17 мај 2022 17/05/2022 13:14 ...
Извештај од Македонија 17 мај 2022 17/05/2022 09:50 ...
Морисон: Со пари од пензискиот фонд полесно до прв дом 16/05/2022 09:27 ...
Извештај од Македонија 16 мај 2022 16/05/2022 10:17 ...
View More