Coming Up Thu 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Македонскиот јазик сега застапен од забавиште до 10 година во Нов Јужен Велс

Владата на Нов Јужен Велс, деновиве, за првпат објави наставен план и програма за македонскиот јазик. Со тоа македонскиот ќе биде застапен од забавиште до 10 година, во училиштата на оваа австралиска држава. За значењето на овие, одлични вести за македонската заедница во Австралија, разговаравме со Жаклина Михајлова, претседателка на македонскиот просветно-училишен одбор за Нов Јужен Велс.

The SBS National Languages Competition 2019 is an SBS Radio initiative to encourage and celebrate a love of learning languages in Australia. Visit sbs.com.au/nlc19 to enter.

 

Macedonian in NSW
Zaklina Mihajlova

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Македонскиот јазик сега застапен од забавиште до 10 година во Нов Јужен Велс 24/09/2019 10:17 ...
SBS вести на македонски јазик, 12 ноември 2019 12/11/2019 11:25 ...
Изучувач на македонскиот јазик меѓу победниците на "Националниот натпревар по јазици на СБС за 2019" 11/11/2019 06:51 ...
SBS вести на македонски јазик, 8 ноември 2019 08/11/2019 12:05 ...
Премиерот Скот Морисон најави помош за градовите погодени од сушата 08/11/2019 04:25 ...
Њујорк Тајмс: "Владата на Заев е падната, проширувањето на ЕУ е доведено во прашање" 07/11/2019 09:37 ...
SBS вести на македонски, 7 ноември 2019 07/11/2019 12:08 ...
Одржана завршната свеченост на учениците кои го изучуваат македонскиот јазик во средното училиште од Епинг, Мелбурн 06/11/2019 12:19 ...
SBS вести на македонски, 6 ноември 2019 06/11/2019 13:28 ...
"Купот на Мелбурн 2019" - коњската трка што го запира здивот на нацијата 05/11/2019 06:01 ...
View More