Coming Up Mon 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Победи на Алтона Меџик и Рокдејл Илинден, Сејдини прв човек на ФФМ

КУД " Александар Македонски " го одбележа Мултикултурното коло во Премиер лигата.

Делегатите на изборното собрание го избраа Муамед Сејдини за нов претседател на ФФМ.Во Премиер лигата на Викторија редовното пето коло беше и Мултикултурно коло во кое Алтона Меџик ја забележа првата победа на домашен терен.Рокдејл Илинден во Премиер лигата на НЈВ го победи на гости Маркони Сталионс.Аидио и Видео од настапите на екипите од макеоднската заедница во Австралија.

На Редовното Генерално Собрание на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини е избран за нов претседател на ФФМ.
"Бидете сигурни дека со сета сила и капацитет ќе се стремиме да ги оствариме целите од Стратегискиот план на Федерацијата, а тоа значи целосна поддршка од ФФМ за Националните селекции, Општинските фудбалски Сојузи, домашното натпреварување, инфраструктурно подобрување и развој на младинскиот фудбал"- изјави Муамед Сејдини.

Muamed Sejdini i Davor Suker
Муамед Сејдини со претставникот на УЕФА Давор Шукер.
Foto FFM

Во Мултикултурното коло во НПЛ Викторија, Алтона Меџик ја забележа првата победа на домашен терен откако го победи Оукли Канонс со 2:1.
Видео од најинтересните моменти од натпреварот.

Пред натпреварот одбележувајќи го мултикултурното коло настапи КУД "Александар Македонски " а тука беа и традиционалните македонски инструменти гајда и тапан.

Altona Magic SC
Altona Magic SC

Видео од настапот на КУД "Александар Македонски" пред натпреварот.

Одбележувајќи го мултикултурното коло во Премеир лигата, фудбалерите на Алтона Меџик со македонско потекло со изјави што за нив значи да играат за клубот.

Во 5 коло во НПЛ 2 запад Норт Џилонг Вориорс ја совлада Џилонг Македонија со 4:2.
Во Премиер лигата на Нов Јужен Велс Рокдејл Илинден забележа значајна победа на гостувањето кај Маркони Сталионс со 2:1.
Видео со преглед на најинтересните моменти од овој натпревар.

Престон лајонс односно Престон Македонија пред почетокот на сезоната на пригодна свеченост ги представи фудбалерите со кои ќе настапува во првата државна лига на Викторија во новата сезона.

И Вулонгонг јунајтед го представи играчкиот кадар пред почетокот на новата сезона во Премиер лигата на Илавара.

Wollongong Utd FC
Wollongong Utd FC

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Победи на Алтона Меџик и Рокдејл Илинден, Сејдини прв човек на ФФМ 19/03/2019 06:54 ...
SBS Вести на македонкси 13 декември 2019 13/12/2019 12:03 ...
Премиерот ги поврза климатските промени со пожарите 13/12/2019 04:41 ...
Илјадници се собраа во Сиднеј вчера додека беснејат пожарите во Нов Јужен Велс 12/12/2019 04:26 ...
СБС вести на македонски јазик, 12 декември 2019 12/12/2019 11:11 ...
Податоците покажуваат дека јавните болници не се справуваат со побарувачката 12/12/2019 05:24 ...
Западна Австралија донесе законодавство за помош при доброволно умирање 11/12/2019 05:46 ...
Вооружена полиција ќе патролира во поголемите австралиски аеродроми 11/12/2019 03:35 ...
Соединување на министерства во секторот на јавни услуги 11/12/2019 04:32 ...
Чаден воздух достигнува опасни нивоа во Сиднеј 11/12/2019 05:03 ...
View More