Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Доајенот на австралискиот шоу-бизнис Берт Њутн почина на 83-годишна возраст

Sydney, July 23, 2002. File - TV Personality Bert Newton celebrating his birthday on the set of Good Morning Australia July 23, 2001. Source: AAP

Забавата и несериозноста беа специјалност на Берт Њутон што дојде до израз особено во шоу емисиите In Melbourne Tonight, The Graham Kennedy Show, The Don Lane Show, Good Morning Australia, News Faces, Bert’s Family Feud и 20 to 1.

 Долгата кариера на Берт Њутон започна во 1950-тите на радио во Мелбурн пред да се вклучи во телевизијата, а потоа и во музичкиот театар.

Тој освои 15 Логи награди, од кои 4 златни и беше водител на свечената годишна манифестација 20 години.

 

 

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Доајенот на австралискиот шоу-бизнис Берт Њутн почина на 83-годишна возраст 02/11/2021 07:01 ...
Извештај од Македонија 25 јануари 2022 25/01/2022 09:24 ...
Училиштата се подготвуваат за учебна година среде пандемија 24/01/2022 08:13 ...
Вести на СБС на македонски 24 јануари 2022 24/01/2022 12:06 ...
Извештај од Македонија 24 јануари 2022 24/01/2022 09:55 ...
Македонската заедница се прости од Мирчо Ангеловски 21/01/2022 04:12 ...
Извештај од Македонија 21 јануари 2022 21/01/2022 09:06 ...
Вести на СБС на македонски 21 јануари 2022 21/01/2022 12:28 ...
Вести на СБС на македонски 20 јануари 2022 20/01/2022 12:57 ...
Извештај од Македонија 20 јануари 2022 20/01/2022 11:51 ...
View More