Coming Up Thu 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Слободанка, Робин и Луен и борбата против дискриминација на жените при вработување во Австралија

Slobodanka Joncevska, Robynne Murphy and Lou-anne in SBS radio Source: SBS Macedonian

Трите жени кои беа едни од клучните во најдолгиот судски процес за полова дискриминација при вработување а против индустрискиот гигант, железарата во Порт Кембла што доведе до историска промена во австралискиот закон за вработување и примена на еднакви можности без разлика на родова припадност.Струмичанката Слободанка Јончевска вели, парите што ги добиле како обесштетување од железарата било минливо нешто а нивната историска победа против најмоќната компанија во земјата е тоа што останува во историјата.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Слободанка, Робин и Луен и борбата против дискриминација на жените при вработување во Австралија 12/09/2019 25:00 ...
Вести на СБС на македонски 19 јануари 2021 19/01/2021 11:41 ...
Вести на СБС на македонски18 јануари 2021 18/01/2021 12:40 ...
Австралиец приведен поради нелегален онлајн пазар 18/01/2021 04:43 ...
Поранешниот фудбалски тренер за Австралија Френк Арок почина во Србија 18/01/2021 05:51 ...
Вести на СБС на македонски 15 јануари 2021 15/01/2021 10:40 ...
Вести на СБС на македонски 14 јануари 2021 14/01/2021 10:20 ...
Јованка Смилевска: Македонскиот јазик е мојот завет 13/01/2021 30:05 ...
SBS Вести на македонски 13 јануари 2021 13/01/2021 11:53 ...
Лекарите сакаат промени во законот за донирање на неплодни парови 13/01/2021 06:11 ...
View More