Coming Up Thu 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Јужна Африка ја започнува неделата на жалост за Дезмонд Туту

Mourners look at a portrait of South African anti-apartheid icon Desmond Tutu outside St. George's cathedral in Cape Town. Source: Getty

Во Јужна Африка започна неделата на национална жалост по смртта на надбискупот Дезмонд Туту, добитник на Нобеловата награда за мир. Претседателот Сирил Рамафоса и многу други се меѓу ожалостените кои му оддаваат почит на неговото семејство.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Јужна Африка ја започнува неделата на жалост за Дезмонд Туту 29/12/2021 04:56 ...
Вести на СБС нa македонски 18 мај 2022 18/05/2022 12:00 ...
Извештај од Македонија 18 мај 2022 18/05/2022 11:19 ...
Може ли војната во Украина да доведе до тоа Швајцарија да се откаже од својата традиционална неутралност? 18/05/2022 05:22 ...
Коалицијата ги објави своите изборни трошоци 18/05/2022 05:31 ...
Албанизи: Политиката за домување е непопуларна и во самата Коалиција 17/05/2022 08:31 ...
Вести на СБС нa македонски 17 мај 2022 17/05/2022 13:14 ...
Извештај од Македонија 17 мај 2022 17/05/2022 09:50 ...
Морисон: Со пари од пензискиот фонд полесно до прв дом 16/05/2022 09:27 ...
Извештај од Македонија 16 мај 2022 16/05/2022 10:17 ...
View More