Coming Up Tue 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Австралиско патување низ македонското музичко време

Source: Feel Balkan

Концертите на "Синтезис", етно-составот, што на светот му ја пренесе енормната, емоционална сила и универзалноста на македонската музика, го збогатуваат календарот на настани од македонската култура во Австралија, годинава. Тиe настапуваат во четврток, на 21 ноември во Сиднеј и во сабота, на 23 ноември во Мелбурн. Со една од трите вокалистки на бендот, Анета Велковска, зборувавме за она што тие овојпат ќе и го понудат како ново музичко искуство на публиката во Австралија, но и за значењето на овој вонсериски, музички проект, што ја слави и афирмира македонската култура, по сите меридијани на светот.

Macedonian music
Feel Balkan

 

Macedonian music
Feel Balkan

 

Macedonian music
Feel Balkan

Macedonian music
Feel Balkan

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Австралиско патување низ македонското музичко време 18/11/2019 24:56 ...
SBS Вести на македонски 24 февруари 2020 24/02/2020 12:12 ...
Извештај открива дека повеќе од 13% од Австралијците живеат во сиромаштија 24/02/2020 07:38 ...
Првата група австралијци под карантин поради стравувања за коронавирус во Дарвин се враќаат дома 24/02/2020 04:49 ...
Викториа Гошаревска - амбасадор на македонскиот јазик во НЈВ за 2020 21/02/2020 02:49 ...
Полицијата откри дека знаела дека Хана Кларк била жртва на семејно насилство 21/02/2020 03:18 ...
Велика Британија ги обновува законите за имиграција користејќи го системот заснован на поени 21/02/2020 05:19 ...
СБС вести на македонски, 21 фебруари 2020 21/02/2020 12:46 ...
СБС вести на македонски 20 фебруари 2020 20/02/2020 12:31 ...
Мајка сo емотивни докази пред Кралската комисија за попреченост 20/02/2020 03:50 ...
View More