Coming Up Fri 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio
СБС МАКЕДОНСКИ

Федералната влада објави план да ги натера компаниите на социјалните мрежи да бидат одговорни за клеветнички објави

Prime Minister Scott Morrison. Source: AAP

Федералната влада објави дека ќе ги направи компаниите на социјалните мрежи одговорни за клеветнички објави, а новата легислатива ќе биде воведена во Парламентот следната година. Законите што ги таргетираат таканаречените анонимни тролови на интернет го следат ветувањето на г-дин Морисон и другите светски лидери на самитот на Г20 минатиот месец, да наметнат построги правила врз компаниите за социјалните медиуми, за да ги заштитат луѓето на интернет.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Федералната влада објави план да ги натера компаниите на социјалните мрежи да бидат одговорни за клеветнички објави 03/12/2021 07:52 ...
Вести на СБС на македонски 20 јануари 2022 20/01/2022 12:57 ...
Извештај од Македонија 20 јануари 2022 20/01/2022 11:51 ...
Значењето на Водици 19/01/2022 05:47 ...
Извештај од Македонија 19 јануари 2022 19/01/2022 11:02 ...
Вести на СБС на македонски 19 јануари 2022 19/01/2022 11:13 ...
Ќе има ли традиционално фрлање на крстот за Водици 18/01/2022 08:10 ...
Вести на СБС на македонски 18 јануари 2022 18/01/2022 13:06 ...
Извештај од Македонија 18 јануари 2022 18/01/2022 08:16 ...
Расте загриженоста за ранливите жители во старските домови 18/01/2022 06:28 ...
View More