Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Првите Австралијци и Авганистанци носители на виза се спасени од Кабул

PM Scott Morrison and Foreign Affairs minister Marise Payne address the media Source: SBS

Австралиските сили ги спасија првите Австралијци и Aвганистанци носители на визи од Кабул. Тоа е првиот од многуте летови што се очекува да пренесат стотици лица од главниот град на Авганистан. Талибанците се очекува да им обезбедат безбеден премин, но преведувач кој вели дека работел со австралиските одбранбени сили, изјавил за SBS News дека бил застрелан во близина на аеродромот и дека бил лекуван од сериозни рани на ногата.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Првите Австралијци и Авганистанци носители на виза се спасени од Кабул 19/08/2021 08:03 ...
Извештај од Македонија 30 ноември 2021 30/11/2021 08:46 ...
Дали европскиот бран на КОВИД-19 може да се повтори во Австралија во 2022 година? 30/11/2021 07:41 ...
Вести на СБС на македонски 30 ноември 2021 30/11/2021 12:33 ...
Оливера Јовановска: "Лавиринт на вистината" е "огледало на мојата душа" 29/11/2021 18:02 ...
Извештај од Македонија 29 ноември 2021 29/11/2021 09:38 ...
Вести на СБС на македонски 29 ноември 2021 29/11/2021 12:25 ...
Извештај од Македонија 26 ноември 2021 26/11/2021 09:36 ...
Вести на СБС на македонски 26 ноември 2021 26/11/2021 13:46 ...
Комичарката Елизабет Велински сонува за одморалиште за смеа 25/11/2021 21:19 ...
View More