Coming Up Wed 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Интервалот за засилувачките дози намален на четири месеци

NSW COVID-19 testing in Redfern Source: AAP Image/MICK TSIKAS

Ова се најновите информации за коронавирусот во Австралија, за 24 декември 2021 година.

 

 • Федералната влада ќе го намали интервалот меѓу втората доза и засилувачката вакцина против Ковид-19, на четири месеци, според советот од Австралиската техничка советодавна група за имунизација (АТАГИ).
 • Министерот за здравство Грег Хант, рече дека интервалот од 4 јануари ќе се зголеми на четири месеци и од 31 јануари на три месеци.
 • Главниот здравствен директор Пол Кели, вели дека бројките на случаите не се „најважни“, но ги охрабрува луѓето да ги земат своите засилувачки дози.
 • Во Нов Јужен Велс, од денеска стапи во сила задолжителноста на маските за сите внатрешни локации, освен за приватни домови, и ќе важи до 27 јануари. Ограничувањата на густината на местата за угостителство и задолжителните регистрирања со т.н QR  код, ќе бидат во сила од 27 декември до 27 јануари.
 • Викторија во четврток воведува построги правила за маски, а Западна Австралија наложува маски за сите јавни затворени места и ноќни клубови до 28 декември
 • Патниците во Викторија се соочуваат со одложувања бидејќи екипажот на авиокомпанијата е принуден на изолација на Бадник.
 • Списокот на места за изложеност во Перт се зголеми бидејќи властите, а да откријат дали вирусот го раширил заразен ранец од Квинсленд.

 

СТАТИСТИКА ЗА КОВИД-19:

 

 • Нов Јужен Велс забележа 5.612 локално стекнати случаи и еден смртен случај.
 • Викторија забележа 2.095 нови случаи во заедницата и осум смртни случаи.
 • Квинсленд забележа 589, АКТ 102, а Тасманија 27 случаи
 • Карантин и ограничувања во секоја држава/територија:

  Дознајте што можете, а што не можете да правите во Вашата држава или територија

  Патувања

  Информации за меѓународни патници и Ковид-19 и информации за патувања на повеќе јазици

  Финансиска помош

   

  Има промени во плаќањето за катастрофи КОВИД-19, откако државите ќе достигнат 70 и 80 отсто целосно вакцинирани: Добијте помош за време на Ковид-19 од Services Australia на повеќе јазици

   

  NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

  COVID-19 Vaccination Glossary
  Appointment Reminder Tool.

   Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

  NSW 
  Victoria 
  Queensland
  South Australia 
  ACT 
  Western Australia 
  Tasmania
  Northern Territory 

  Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

 

This story is also available in other languages.