Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Мелбурн излезе од заклучување, а “Квантас” побрзо ќе продолжи со меѓународните летови

Melbourne has emerged from the world's longest lockdown, and as vaccination rates continue to rise. Source: AAP

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 22 октомври 2021 година

 

  • Викторија регистрира 16 смртни случаи поврзани со KОВИД-19 и 2.189 нови локални случаи со крајот на заклучувањето
  • „Квантас“ предлага продолжување на меѓународните летови
  • Премиерот Скот Морисон изјави дека Владата е во завршна фаза да обезбеди меур за патување со Сингапур.

Викторија

Викторија регистрираше 2.189 нови, локално стекнати случаи со КОВИД-19 додека Мелбурн излезе од најдолгото кумулативно заклучување на светот. Имаше и 16 смртни случаи.

Државата е на пат да достигне до 80 проценти двојно дозирање до 30 октомври, една недела пред првичната проценка на 5 ноември.

Премиерот Даниел Ендрјус, рече дека Викторија ќе ги укине барањата за карантин за целосно вакцинирани Австралијци кои пристигнуваат од странство заклучно со 1 ноември.

Кликнете тука за да резервирате термин за вакцина.

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс бележи 345 нови, локално стекнати случаи со КОВИД-19, како и пет смртни случаи, додека државата се подготвува инфекциите да се зголемат по крајот на заклучувањето.

Говорејќи на аеродромот во Сиднеј утрово, премиерот Доминик Перотет, рече дека државата е на „патот кон закрепнување“, бидејќи “Квантас” објави дека враќа персонал од следната недела и воведува повеќе меѓународни летови.

Премиерот Скот Морисон рече дека владата е во завршна фаза на обезбедување патнички балон со Сингапур, што се очекува да биде финализирано за една недела или повеќе.

Најдете центар за вакцинација во Ваша близина.

Територијата на главниот град на Австралија

Над 84 проценти од жителите на Територијата на главниот град на Австралија, на возраст од  над 12 години, се целосно вакцинирани, при што територијата регистрираше 13 нови случаи.

Кликнете тука за да резервирате термин за вакцина.

Последните 24 часа низ Австралија

Квинсленд не забележа нови случаи на заедница, но постои загриженост за ниските стапки на вакцинација во Логан. Утре ќе биде организирана блиц -саботна вакцинација, со учество на над 100 училишта.

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.