Coming Up Thu 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Пресвртен ден за Австралија кога се очекува да надмине вакцинација од 90 проценти со прва доза

Federal health minister Greg Hunt has said that Australia is expected to surpass 90 per cent single dose vaccination target by 1 PM today. Source: AAP Image/Mick Tsikas

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 10 ноември 2021 година

 

  • Сојузниот министер за здравство, Грег Хант, вели дека денес е „ден на пресвртница “, бидејќи се очекува Австралија да ја надмине целта за вакцинација со единечна доза од 90 проценти.
  • “Управата за терапевтски производи” даде привремено пред-одобрение за вакцината “Спајквекс” (SPIKEVAX) мРНА КОВИД-19 на “Модерна” за возрасна група од 6 до 11 години.
  • Премиерката на Квинсленд, Анастасија Палашej, вели дека може да се воведат дополнителни ограничувања во Голд Коуст, доколку се појават дополнителни неповрзани случаи.
  • 33 случаи во Територијата на главниот град на Австралија се поврзани со нелегална забава за “Ноќта на вештерките” во Канбера.
  • 80 отсто жители на Тасманија сега се целосно вакцинирани.
  • Од 1 декември, Фиџи повторно ќе ги отвори границите со Австралија, без карантин, за носителите на пасоши на Фиџи, целосно вакцинирани иматели на дозволи и жители кои се враќаат.

Статистика на Kовид-19:

  • Викторија забележа 1.313 локално стекнати случаи и четири смртни случаи.
  • Нов Јужен Велс забележа 261 нов случај во заедницата и еден смртен случај.
  • Квинсленд забележа два нови случаи, од кои еден не е поврзан со тековната епидемија.

 


Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.