Coming Up Mon 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Продолжено заклучувањето во Северната територија поради нови случаи

Kiongozi wa Wilaya ya Kaskazini Michael Gunner, azungumza na waandishi wa habari katika bunge la NT mjini Darwin. Source: AAP Image/Aaron Bunch

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 23 ноември 2021 година.

 

  • Северната територија ќе остане во заклучување до 4 декември, бидејќи државата забележа три нови локални случаи, од кои едно е дете.
  • Премиерката на Квинсленд, Анастасија Палашчук, вели „не доаѓаат предвид“ брзи патувања до Сиднеј, додека Квинсленд не ја постигне целта за вакцинација од 90 проценти.
  • Нов Јужен Велс повикува на ремонт на системот за тестирање за домашните патници.
  • Јужна Австралија се отвори за пристигнувања без карантин, за патниците од Нов Јужен Велс, Територијата на главниот град на Австралија  и Викторија. Од петокот попладне до сега, 43.000 патници се пријавиле преку веб-страницата EntryCheck.
  • Луѓето кои патуваат во Јужна Австралија од областите на локалната самоуправа со стапка на вакцинација помала од 80 проценти, сè уште ќе треба да одат во карантин.

Статистика за Ковид-19:

  • Викторија забележа 827 нови локално стекнати и 19 смртни случаи. Од нив, 17 не биле вакцинирани.
  • Нов Јужен Велс забележа 173 нови и два смртни случаи.
  • Територијата на главниот град на Австралија регистрираше 19 нови локални случаи.

Карантин и ограничувања во секоја држава/територија:

Дознајте што можете, а што не можете да правите во Вашата држава или територија

Патувања

Информации за меѓународни патници и Ковид-19 и информации за патувања на повеќе јазици

Финансиска помош

ма промени во плаќањето за катастрофи КОВИД-19, откако државите ќе достигнат 70 и 80 отсто целосно вакцинирани: Добијте помош за време на Ковид-19 од Services Australia на повеќе јазици

 

 

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

 

This story is also available in other languages.