Coming Up Tue 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Нов Јужен Велс повторно руши рекорди по бројот на болни, а расте и бројот на случаи во регионална Викторија

Watu wafanya ma.zoezi mjini Sydney, Jumapili, 22 Agosti, 2021. Source: AAP Image/Bianca De Marchi

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 22 август 2021 година.

 

  • Нов Јужен Велс регистрира 830 случаи на КОВИД-19 и три смртни случаи
  • 65 нови случаи на КОВИД-19 забележани во Викторија, од кои најмалку 21 поврзани со појавата во Шепартон
  • Aвстралиската капитална територија регистрира 19 нови случаи на коронавирус
  • Уште еден ден без нови случаи на КОВИД-19 во Квинсленд

 

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс постави уште еден, дневен рекорд со 830 нови локално-стекнати случаи на КОВИД-19. Државата регистрираше и три смртни случаи - двајца мажи, еден во неговите 60 -ти години и еден во 70 -тите години. И двајцата примиле по една доза од вакцината против КОВИД -19. Тртиот случај е жена во 80 -ти години од животот, која не била вакцинирана и била во близок контакт. Трите смртни случаи го зголемија број на жртви од актуелната епидемијата на 71.

Во моментов 550 лица се лекуваат од КОВИД-19 во болница, од кои 94 лица се на интензивна нега.

Министерот за здравство Бред Хазард рече дека Нов Јужен Велс забележува „извонредн“ одзив за вакцинација во изминатите неколку дена.

Резервирајте го денеска, тука Вашиот термин за вакцинација.

Викторија

Викторија регистрираше 65 нови локално- стекнати случаи на КОВИД-19, од кои 55 се поврзани со тековните епидемии, а десет се под истрага.

Само 12 случаи биле изолирани за целиот заразен период.

Најмалку 21 од случаите регистрирани денеска, се поврзани со појавата во регионалниот град Шепартон.

Викторијанците се разбудија оваа недела во заклучување ширум државата.

Полицијата во Викторија објави повеќе од 200 апсења, а шест полицајци биле повредени за време на протестите против заклучувањето, одржани вчера во Мелбурн.

Најдете го тука списокот на места за изложеност и списокот на центри за вакцинација.

Последните 24 часа низ Австралија

  • Aвстралиската капитална територија регистрираше 19 нови случаи на КОВИД-19,  од кои шест биле заразни во заедницата.
  • Студент на “Австралискиот национален универзитет” бил тестиран позитивен на вирусот, но бил во изолација.
  • Уште еден ден без нови преноси на вирусот во заедницата во Квинсленд, каде во моментот има вкупно, само 39 активни случаи.

Self-Isolation can impact our mental health and wellbeing.
ALC

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

 

This story is also available in other languages.