Coming Up Wed 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19 : Во Нов Јужен Велс и Викторија рекорден број заболени во актуелната епидемија Делта

Prahran Market is undergoing a deep clean after it was revealed a customer, who tested positive for COVID-19, visited on July 17 between 9.40am and 11.15am. Source: AAP Image/James Ross

Ова се најновите информации за Коронавирусот во Австралија за 22 јули 2021 година.

 

  • Премиерката предупредува дека броевите на КОВИД-19 во Нов Јужен Велс се очекува да растат.
  • Пазарот во Парен (Prahran Market) во внатрешниот југо-исток на Мелбурн е прогласен за место за изложеност на ниво-1
  • Сега има 71 место за изложеност во Аделаида.
  • Во Тасманија, маж на возраст од околу 40 години почина откако ја доби својата прва доза на “АстраЗенека”.

 

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс пријави 124 нови, локално стекнати случаи на КОВИД-19, од кои 87 заразени додека биле во заедницата. 30 случаи биле откриени од областа на локалната самоуправа во Ферфилд.

Од петок, 23 јули, здравствените работници и здравствените работници кои живеат во Кантербери-Банкстаун ќе треба да се тестираат за КОВИД-19 на секои три дена, за да можат да ја напуштат својата област на локалната самоуправа и да одат на работа.

Пронајдете ги тука, локациите на случаите во список или мапа. Тековната блокада ќе биде продолжена до петок, 30 јули, во 23:59 часот.

Викторија

Викторија забележа 26 нови локални случаи, што е највисока дневна бројка на заразени од КОВИД-19 годинава. Сегашниот вкупен број на активни случаи во државата е 146.

Околу 18.000 примарни блиски контакти се самоизолираат низ државата, додека бројот на места за изложеност порасна на повеќе од 380.

Пронајдете ги тука, локациите на случаите во список или мапа. Тековната блокада ќе биде продолжена до вторник, 27 јули, во 23:59 часот.

 

Последни 24 часа низ Австралија

Јужна Австралија евидентирала два нови случаи, со што вкупниот број на држави во моментот се појави на 14.

Квинсленд ќе ја затвори границата со остатокот од Нов Јужен Велс, почнувајќи од петок, 23 јули.

 

Маж од Тасманија, на возраст од околу 40-тина години, потврден случај на синдром на тромбоцитопенија, почина откако ја доби својата прва доза на АстраЗенека.

 

Курбан Бајрам („Фестивал на жртвата“) завршува во петок, 23 јули 2021. Важно е да се заштитите себе си и другите за време на молитвите на Курбан Бајрам со:

 

  • Изберете за се молите дома
  • откажување на големи собири
  • носејќи ја вашата маска
  • користејќи ваш сопствен тепих за молитва

 

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

 

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

 

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

 

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Посетете ја страницата на SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија