Coming Up Wed 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за Ковид-19: Во НЈВ рекорден број случаи додека националниот кабинет дискутира за училиштата

Traffic controllers direct cars at a drive-through COVID-19 testing clinic at Bondi Beach in Sydney. Source: AAP

Ова се најновите информации за коронавирусот во Австралија за 13 јануари, 2022.

Нов Јужен Велс постави нов национален рекорд на случаи на KОВИД-19 откако забележа 92.264 нови инфекции, во кои за прв пат се вклучени позитивни резултати од брзиот антигенски тестот (RAT).

Од вкупно пријавените случаи во Нов Јужен Велс, 30.877 биле позитивни на PCR, додека 61.387 биле позитивни на стаорец.Системот за известување за позитивни резултати на RAT.

Системот за пријавување на позитивните резултати од брзиот антигенски тест стана достапен во средата наутро  и иако пријавувањњо стана задолжително тој ден, од жителите се бара да ги пријават и позитивните резултати што биле добиени од почетокот на годинава.

Нов Јужен Велс, исто така, го забележа својот најсмртоносен ден од пандемијата досега, откако 22 лица со вирусот ги загубија животите.

Викторија забележа 37.169 нови случаи и 25 смртни случаи, додека во државните болници има 953 пациенти, вклучително и 111 на интензивна нега од кои за 29 се потребни вентилатори.

На 13 јануари во Викторија стапија на сила новите правила со кои се бара од угостителските објекти и местата за забава да ги затворат подиумите за танцување во затворен простор.

Планот за тоа како учениците можат безбедно да се вратат во училиштата во услови на зголемен број случаи беше исто така предмет на разгледување од страна на водачите за време на состанокот на националниот кабинет на 13 јануари.

Групите за застапување ја повикаа сојузната влада да ги прекине заедничките обврски за оние кои бараат работа, велејќи дека барањата го зголемуваат ризикот членовите на заедницата да се заразат со КОВИД-19.

Варијантата Омикрон е опасна, особено за оние кои не се вакцинирани против оваа болест, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО инсистира дека не треба да има потклекне пред варијантата, отфрлајќи ја идејата дека тоа може да биде добредојден канал да се стави крај на пандемијата.

Голем број држави поставија формулари за регистрација на RAT.

Ковид-19 статистика:

Нов Јужен Велс регистрира 92,269 нпви инфекции и уште 22 смртни случаи. Од нив, 30.877 тестирале позитивно на PCR, додека 61,387 тестирале позитивно на RAT.

Викторија евидентира 37,169 нови инфекции и 25 смртни случаи. Oд нив,16,843 биле добини од RAT, а 20,326 од PCR тестови.

Квинсленд евидентира14,914 нови инфекции и шест смртни случаи, во болница со вирусот има 556 лица додека  26 се на оддел за интензивна нега и 10 на поддршка со вентилатор.

Тасманија забележа 1,100 случаи, а Северната Територија 550.

 Австралиската главна територија евидентира 1,020 случаи од PCR тестови. 

За мерките што се моментално на сила како одговор на пандемијата на Ковид-19 на вашиот јазик посетете овде here.

Карантин и ограничувања во државите

Find out what you can and can't do in your state or territory

Патување

Information for international travellers и Ковид-19 и информации за патување на вашиот јазик in language

Финансиска помош

Има измени во  исплатите за Ковид-19 во случај н катастрофа ( COVID-19 Disaster Payment) кога државите ќе постигнат 70 и 80 проценти потполно вакцинирани: Getting help during Covid-19 from Services Australia in language

Информирајте се со преведените материјали на NSW Multicultural Health Communication Service 

COVID-19 Vaccination Glossary

Appointment Reminder Tool.

Клиники за тестирање во државите и териториите

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

 

This story is also available in other languages.