Coming Up Mon 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Квинсленд е на пат да постигне 80 отсто вакцинација, се разгледува “балон за патување” со Јужна Кореја и Јапонија

The Brisbane skyline is seen at sunset from the suburb of Balmoral in Brisbane. Source: AAP

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 10 ноември 2021 година

 

  • Премиерката на Квинсленд, Анастасија Палашej, рече дека државата утре ќе достигне 80 отсто вакцинација. Во меѓувреме, бизнисменот Клајв Палмер планира да преземе правни мерки против предлогот на државната влада да ги блокира невакцинираните посетители да присуствуваат на одредени места.
  • Федералната влада размислува да дозволи патување во Јужна Кореја и Јапонија, без карантин. Премиерот Скот Морисон вели дека владата работи на двонасочен договор, откако беше воспоставен сличен план со Сингапур.
  • Во Викторија над 84 отсто од оние на возраст од над 12 години, примиле најмалку една доза вакцина. Речиси сите ограничувања ќе бидат укинати за двојно-вакцинираните, кога државата ќе ја постигне целта од 90 процентна вакцинација на населението, предвидено да се случи на 24 ноември.

СТАТИСТИКА НА KОВИД-19:

  • Викторија забележа 1.003 нови, локално стекнати случаи и 14 смртни случаи.
  • Нов Јужен Велс забележа 216 нови, локално стекнати случаи и три смртни случаи.
  • Квинсленд забележа три, a Територијата на главниот град на Австралија, девет нови случаи.


 

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.