Coming Up Mon 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Југоисточен Квинсленд излегува, а Кернс влегува во заклучување

Kiongozi wa Queensland Annastacia Palaszczuk, atoa taarifa mpya kuhusu COVID-19 mjini Brisbane, Jumapili, 8 Augosti, 2021. Source: AAP/Danny Casey

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 8 август 2021 година.

  • Квинсленд регистрира девет нови локални случаи со КОВИД-19
  • Кернс и Јарабах денеска, од 16 часот, ќе влезат во тридневно заклучување
  • 262 нови и еден смрт случаи на КОВИД-19 во Нов Јужен Велс
  • Викторија пријави 11 нови, локално стекнати случаи на КОВИД-19

Квинсленд

Квинсленд пријави девет нови, локално стекнати случаи. Седум се поврзани со кластерот Индоропопили, еден е во Голд Коуст и еден нов случај е лоциран во Кернс.

Заклучувањето во Југоисточен Квинсленд ќе заврши денеска во 16 часот, како што беше планирано, но некои ограничувања ќе останат на сила следните две недели, вклучително и задолжителна употреба маски.

Премиерката на Квинсленд, Анастасија Палашчук, вели дека случајот во Кернс е многу загрижувачки, бидејќи лицето работи како таксист и било заразно во заедницата веќе 10 дена.

Како резултат на тоа, региналната општина Кернс и абориџинската, регионална општина Јарабах, ќе влезат во тридневно заклучување од денеска, во 16 часот.

Најдете го овде најблискиот центар за тестирање за  КОВИД-19.

 

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс регистрираше 262 нови локално стекнати случаи на коронавирус, а една жена на возраст од 80 години почина.

Најмалку 72 од тие нови случаи беа во заедницата додека беа заразни.

Премиерката Гладис Береџиклиан вели дека 12 предградија во градот Пенрит ќе бидат наведени како области на загриженост, и ќе имаат дополнителни ограничувања од 17 часот во недела.

Најдете ја тука листата на клиниките за вакцинација.

Викторија

Викторија регистрираше 11 нови, локално стекнати случаи на КОВИД-19, сите поврзани со тековната епидемија. Ниту еден од нив не беше во карантин, за време на нивниот заразен период.

Викторијците на возраст од 18 до 39 години, од понеделник ќе можат да пристапат до вакцината “АстраЗенека КОВИД-19”,  во избрани центри за масовна вакцинација.

Првиот австралиски центар за вакцинација во автомобил (drive-through), ќе биде отворен во понеделник, во Викторија, во поранешниот магацин „Бaнингс“ во Мелтон.

Најдете ја тука листата на центри за вакцинација.

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија

This story is also available in other languages.