Coming Up Tue 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Викторија достигна стапка на вакцинација од 70 проценти, Нов Јужен Велс ќе објави дополнителни економски мерки

Melanie Brisbane-Schilling (left) and daughter Maddie are reunited after spending two months apart after Melanie to Melbourne from Sydney. Source: AAP Image/James Ross

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 21 октомври 2021 година

  

  • Заклучувањето во Мелбурн ќе заврши вечерва во 23:59 часот
  • Нов Јужен Велс најави дополнителна поддршка за бизнисите
  • Квинсленд ја започна својата најголема акција за вакцинација „Super Saturday’- "Супер сабота"

 

Викторија

Викторија регистрираше 2.232 нови, локално стекнати инфекции со КОВИД-19, како и 12 смртни случаи.

Шестото заклучување во Мелбурн официјално ќе заврши вечерва во 23:59 часот.

Од следната недела, државата ќе почне со пробен домашен карантин за меѓународните патници. Премиерот Скот Морисон изјави дека Викторија ја надминала целта за двојна вакцинација од 70 проценти.

„Најдолгиот пат во Викторија е изоден и тој долг пат почнува вечерва да се отвора “, рече тој.

Кликнете тука за да резервирате термин за вакцина.

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс забележа 372 нови, локално стекнати случаи, и еден смртен случај. Евидентирани се и дванови случаи со Ковид од странство.

Државната влада ќе објави поголема поддршка за бизнисите во рамките на планот за економско закрепнување, откако објави план за финансиска помош од 530 милиони долари за секторот туризам и организирање настани.

Сите жители на Нов Јужен Велс на возраст над 18 години ги исполнуваат условите за ваучер Stay and Discover во вредност од 50 долари, што треба да ги потрошат за престој во хотел во државата.

Најдете центар за вакцинација во Ваша близина.

Квинсленд

Возач на Убер, кој бил во Мелбурн претходно овој месец, е новиот локално стекнат случај во Квинсленд.

Главната здравствена службеничка Џeанет Јанг, рече дека човекот, кој е во 30 -ти години од животот, е толку болен што властите имаат тешкотии да добијат информации од него.

Во меѓувреме, пред повторно отворање на државата на 17 декември, ќе започне најголемата акција за вакцинација, „Super Saturday’- Супер сабота, која ќе опфати 100 училишта.

Најдете центар за вакцинација во Ваша близина.

Територијата на главниот град на Австралија

Територијата на главниот град на Австралија денеска регистрираше 28 нови случаи, со што бројот на активни случаи во територијата  достигна 425. Од ноќеска ќе има дополнително олеснување на ограничувањата, откако ќе го биде помината пресвртницата за вакцинација од 80 проценти.

Кликнете тука за денеска да резервирате термин за вакцина.

Последните 24 часа низ Австралија

  • Тасманија го надмина прагот за двојна вакцинација од 70 проценти.

 

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.