Coming Up Mon 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Викторија бележи национален рекорд по дневниот број случаи

Watu wajaa ndani ya jengo lakifalme la maonesho ambako chanjo za COVID-19 zatolewa mjini Melbourne Alhamisi, Septemba 2, 2021. Source: AAP Image/Daniel Pockett

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 5 октомври 2021 година

 

  • Илјадници термини за вакцинација достапни во Викторија
  • Во Нов Јужен Велс, 67,5 проценти од жителите се целосно вакцинирани
  • Делумно вакцинирани над 94 проценти од жителите на Канбера на возраст од над 12 години
  • Квинсленд забележа два нови случаи, добиени локално

Викторија

Викторија забележа 1,763 нови, локално стекнати случаи, што е најголем дневен број регистриран во која било австралиска држава или територија во текот на пандемијата. Четири лица починаа.

Премиерот Даниел Ендрјус, вели дека се достамни илјадници термини за вакцинација со “Фајзер”, “АстраЗенека” и “Модерна”

Од денеска, градежната индустрија повторно се отвора, но со само вакциниран персонал, на кој им е дозволено да се вратат на работните места се додека тие ги почитуваат строгите мерки за заштита од КОВИД-19.

Регионот Latrobe Valley вечерва на полноќ ќе излезе од заклучување.

Најдете центар за вакцинација во Ваша близина.

Нов Јужен Велс

Нов Јужен Велс регистрираше 608 нови, локално стекнати случаи, како и седум смртни случаи.

Вкупно 88,5 проценти од луѓето на возраст од над 16 години, примиле една доза од вакцината, додека 67,5 проценти биле целосно вакцинирани, заклучно со недела, 3 октомври 2021 година, во 23 часот и 59 минути.

Наредбите за останување дома, се продолжени до 11 октомври во Тари, Форстер-Тункури и Мусвелбрук, поради зголемениот број случаи во тие области.

Кликнете тука, за да резервирате денеска, термин за вакцина.

Територија на главниот град на Австралија

Територијата регистрираше 33 локално, стекнати случаи, од кои најмалку 14  активни во заедницата додека биле заразни.

Вкупно 94 проценти од луѓето на возраст од над 12 години, примиле една доза од вакцината, додека повеќе од 65 проценти ја примиле и втора доза.

Кликнете овде за да ја резервирате Вашата вакцинација против КОВИД-19.

Последните 24 часа низ Австралија

Австралија е на пат, до средината на ноември, да постигне 80 проценти вакцинација на популацијата над 16 годинишна возраст.

 

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.