Coming Up Wed 12:00 PM  AEST
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Најнови информации за КОВИД-19: Викторија бележи нов дневен рекорд, ќе се намалат федералните исплати за пандемија

Brisbane Source: AAP

Ова се најновите информации за Корона вирусот во Австралија, за 29 септември 2021 година

 

  • Исплатите за катастрофа КОВИД-19, COVID-19 disaster payments, ќе почнат да се намалуваат, откако државите и териториите ќе достигнат стапка на вакцинација кај возрасните од 70 проценти
  • Викторија регистрира 950 нови случаи со КОВИД -19 - нејзината највисока дневна бројка од почетокот на пандемијата
  • Од 11 октомври, двајца целосно вакцинирани лица можат да ги посетат станарите во домовите за нега на стари лица во Нов Јужен Велс

Викторија

Викторија регистрираше 950 нови, локално- стекнати случаи со КОВИД-19, како и седум смртни случаи.

Некои ограничувања се олеснети, но регионот Latrobe Valley е втурнат во седумдневно заклучување, за да се спречи растечката појава на КОВИД-19, за која се верува дека е поврзана со собир на домаќинства.

Од денес се олеснети некои правила, вклучувајќи проширување на границата за патување во градот Мелбурн до 15 километри, и одобрување на бесконтактните спортови, како што се тенисот и голфот.

Најдете центар за вакцинација во Ваша близина.

Нов Јужен Велс

Државата регистрира 863 случаи и 15 смртни случаи. Премиерката на Нов Јужен Велс, Гладис Береџиклијан, рече дека вкупните бројки за хоспитализација остануваат под проектираното моделирање.

Од 11 октомври, жителите на домовите за нега на стари лица, можат да пречекаат двајца целосно вакцинирани посетители дневно.

Нов Јужен Велс достигна ново на вакцинација од 86,2% со прва вакцина и 61,7% со втора, при што 44,5% деца на возраст помеѓу 12-15 години ја примиле првата доза.

Резервирајте го тука Вашиот термин за вакцина.

Квинсленд

Квинсленд има еден нов, локално стекнат случај, додека вториот нема да се брои, затоа што е откриен во Нов Јужен Велс.

Ограничувањата за маски сега се проширија на територијата на општината Голд Коуст- Gold Coast City Council.

Главната здравствена службеничка Џенет Јанг, вели дека се уште нема потреба од заклучување, но тоа може да се промени, ако има знаци на значајно ширење на вирусот во заедницата.

Резервирајте вакцинација.

Околу Австралија во текот на изминатите 24 часа

Исплатите за катастрофа КОВИД-19- COVID-19 disaster payments, ќе почнат да се намалуваат, штом државите и териториите достигнат стапка на вакцинација меѓу возрасните, од 70 проценти.

 

Карантин, патувања, клиники за тестирање, исплати врзани за пандемски катастрофи

Карантин и барања за тестирање управуваат и спроведуваат владите на државите и териториите:

NSW Travel & transport and Quarantine
VIC Travel permitOverseas travellers and Quarantine
ACT Transport and Quarantine
NT Travel and Quarantine
QLD Travel and Quarantine
SA Travel and Quarantine
TAS Travel and Quarantine
WA Travel and Quarantine

 

Ако сакате да патувате во странство, можеби ќе можете да аплицирате преку Интернет за изземање. Кликнете овде за повеќе информации во врска со условите за напуштање на Австралија. Постојат привремени мерки за меѓународни летови кои редовно ги разгледува владата и ги ажурира на веб-страницата на Smart Traveller.

Вести и информации на над 60 јазици на sbs.com.au/coronavirus

Релевантни упатства за Вашата држава или територија: NSW, VictoriaQueenslandWestern AustraliaSouth AustraliaNorthern TerritoryACTTasmania.

Информации за вакцината против КОВИД-19 на македонски јазик COVID-19 vaccine in your language

NSW Multicultural Health Communication Service - Мултикултурни здравствени комуникациски услуги на Нов Јужен Велс ги преведе:

COVID-19 Vaccination Glossary
Appointment Reminder Tool.

 

Клиники за тестирање во секоја австралиска држава и територија

NSW 
Victoria 
Queensland
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory 

Информации за исплати поврзани со пандемијата во секоја држава и територија:

NSW 
Victoria 
Queensland 
South Australia 
ACT 
Western Australia 
Tasmania
Northern Territory

Посетете ја страницата на  SBS на македонски на социјалната мрежа Фејсбук, за да бидете во тек со најновите информации за КОВИД-19 во Австралија.

This story is also available in other languages.