Elissa Down’s The Black Balloon is shaping up to be the Australian Awards season darling of 2008. 
By
SBS Film

3 Oct 2008 - 2:25 PM  UPDATED 16 Jan 2014 - 3:42 PM

The film is the clear frontrunner in the 2008 IF Awards, having scored 10 nominations, including a nod for Best Feature Film. This comes on top of the film’s recent nomination for a prestigious Asia Pacific Screen Awards.

Peter Duncan’s Unfinished Sky scored eight nominations in the IF Awards, which are voted for by the cinema-going public. Curiously, Unfinished Sky missed out on a best feature film nod but scored well in the craft categories.

Notably absent from any of the award categories are the bigger budget releases Not Quite Hollywood, Death Defying Acts or Hey, Hey it’s Esther Blueberger.

The Black Balloon  will compete with the independent films Men’s Group and Son of a Lion for the best feature film nod.

The IF Awards ceremony will take place on Queensland’s Gold Coast on November 13, with a live broadcast on SBS.

The full list of IF Award nominees is as follows:

Best Feature Film

The Black Balloon – directed by Elissa Down and produced by Tristram Miall
Men’s Group – directed by Michael Joy and produced by Michael Joy and John L Simpson
Son of a Lion – directed by Benjamin Gilmour and produced by Carolyn Johnson

Best Director

David Nerlich and Andrew Traucki – Black Water
Elissa Down – The Black Balloon
Peter Duncan – Unfinished Sky

Best Actor

Rhys WakefieldThe Black Balloon
Grant Dodwell – Men’s Group
William McInnes – Unfinished Sky


Best Actress

Gemma Ward – The Black Balloon
Maeve Dermody – Black Water
Monic Hendrickx – Unfinished Sky

Best Cinematography

Denson Baker ACS – The Black Balloon
Jules O’Loughlin – September
Robert Humphreys ACS – Unfinished Sky

Best Music

Michael Yezerski – The Black Balloon
Haydn Walker – Men’s Group
Amanda Brown – Son of a Lion


Best Script

Elissa Down and Jimmy The Exploder – The Black Balloon
Michael Joy and John L Simpson – Men’s Group
Peter Duncan – Unfinished Sky

Best Documentary

The Burning Season – Directed by Cathy Henkel and produced by Jeff Canin, TrishLake and Cathy Henkel.
The Oasis – Co-directed by Ian Darling and Sascha Ettinger Epstein and produced by Ian Darling.
Playing In The Shadows – Co-directed and co-produced by Sascha Ettinger Epstein and Marco Ianiello

Best Short Film

fOUR – Directed by Erin White and produced by Zyra McAuliffe
Spider – Directed by Nash Edgerton and produced by Nicole O’Donohue.
You Better Watch Out – Directed by Steve Callen and produced by Jules Callen.

Best Animation

The Covenant of Mr Kasch – Co-directed and co-produced by Joshua Beahan and Ruwan de Silva
Dog With Electric Collar – Directed by Steve Baker and produced by Damon Escott.
Mutt – Directed by Glen Hunwick and produced by Beth Frey.

Best Short Documentary

Mad Morro – Directed by Kelrick Martin and produced by Tom Zubrycki.
Rare Chicken Rescue – Directed by Randall Wood and produced by Vickie Gest.
Undressing Vanessa – Directed by Matthew Pond and produced by Tina Lymberis.

Best Music Video

Director Luke Eve and producer Simon Ritch – Emergency! Emergency! by The Hot Lies.
Directors Damon Escott and Stephen Lance and producer Leanne Tonkes – If You Keep Losing Sleep by Silverchair.
Directors Angus and Julia Stone, Josh Groom and Andrew Yoole and producers Madeleine Milasas and Jodie Passmore – Just A Boy by Angus and Julia Stone

Best Production Design

Nicholas McCallum – The Black Balloon
Sam Hobbs – September
Laurie Faen – Unfinished Sky

Best Editing

Veronica Jenet ASE – The Black Balloon
Rodrigo Balart – Black Water
Suresh Ayyar – Unfinished Sky

Best Sound

Paul Pirola – The Black Balloon
Sam Petty – The Square
AndrewPlain
, Annie Breslin, Will Ward – Unfinished Sky

Independent Spirit

Christopher Weekes, writer/director and lead actor – Bitter & Twisted
Jason Byrne, producer – Rats & Cats
Benjamin Gilmour (director) and Carolyn Johnson (producer) – Son of a Lion

Rising Talent

Amy Gebhardt (Director of Heart, Look Sharp)
Cris Jones (Director of The Funk)
Leon Ford (Director of Katoomba, Actor The Last Chip)

Best Unproduced Screenplay

Sam Voutas – Red Light Revolution
Kieran Darcy-Smith – Memorial Day
Matthew C Vaughan – Get Black


The following awards will also be presented on the night at the Inside Film Awards:

Living Legend
Box Office Achievement
Festival of the Year