• The crowds at the Koori Knockouts have been waiting in anticipation for a whole year. (NITV)Source: NITV
Day 1 was huge with the U12s, U15s, U17s and women taking main stage.
By
NITV Staff Writer

29 Sep 2017 - 8:24 PM  UPDATED 29 Sep 2017 - 8:24 PM

It has been an eventful day here at the 2017 Koori Knockout with youth and women taking the main stage. The women were electrifying while the kids showed off their talent and potential for the premiership league. Here are the scores and the highlights of the day.

 

Under 12's Results:

Round 1

Narrandera Wiradjuri Warriors (WINNER) 16 | 14 Illawarra Titans

Waterloo Storm 18 | 22 Narwan Eels (WINNER)

 

Round 2

Glebe Gawuras 06 | 34 Campbelltown Ghosts (WINNER)

Tweed Connexions (WINNER) 24 | 16 Southern Serpents United

Butucarbin Warriors 10 | 10 Blacktown Western Warriors (DRAW)

La Peruse Panthers (WINNER) 40 | 6 Narrandera Wiradjuri Warriors

Redfern All Blacks 0 | 20 Newcastle All Blacks (WINNER)

Original Boomerangs United (WINNER) 14 | 0 Castlereagh Connection

Kempsey United (WINNER) 14 | 10 Combined Countries

Newcastle Emus 0 | 28 Narwan Eels (WINNER)

 

Round 3

Campbelltown Ghosts (WINNER) 24 | 10 Tweed Connexions

Blacktown Western Warriors 0 | 44 La Peruse Panthers (WINNER)

Newcastle All Blacks (WINNER) 40 | 4 Original Boomerangs United

Kempsey United (WINNER) 16 | 12 Narwan Eels

 

Semi Final

Campbelltown Ghosts 10 | 34 La Perouse Panthers (WINNER)

Newcastle All Blacks (WINNER) 38 | 10 Kempsey United

 

Grand Final

La Perouse Panthers (WINNER) 44 | 0 Newcastle All Blacks

Congratulations to La Perouse Panthers who pulled out all the stops to defeat NAB who were absolutely dominate in the previous rounds.

 

Under 15s Results:

Round 1

Wiradjuri United (WINNER) 32 | 0 Blacktown Western Warriors

Butucarbin Warriors 0 | 40 Kempsey Sharks (WINNERS)

Waterloo Storm 6 | 32 La Perouse Panthers (WINNER)

Redfern All Blacks (WINNER) 18 | 4 Maitland United

 

Round 2

Kempsey United 6 | 20 Newcastle Yowies (WINNER)

Barwon United Swans (WINNER) 30 | 4 Southern Serpent United

Campbelltown Ghosts 6 | 30 Central Coast United (WINNER)

Wiradjuri United 0 | 16 Kempsey Sharks (WINNER)

Narwan Eels 4 | 18 Illawarra Titans (WINNER)

Moree Boomerangs 6 | 16 Combined Countries (WINNER)

Newcastle Emus (WINNER) 22 | 6 2829 Boys

La Perouse Panthers (WINNER) 36 | 6 Redfern All Blacks

 

Round 3

Newcastle Yowies (WINNER) 40 | 12 Barwon United Swans

Central Coast United 4 | 44 Kempsey Sharks (WINNER)

Illawarra Titans 6 | 44 Combined Countries (WINNER)

Newcastle Emus 10 | 16 La Perouse Panthers (WINNER)

The semi-finals will start on Monday at 9am when the Newcastle Yowies take on the Kempsey Sharks on oval 2.

 

Under 17's Results:

Round 1

Waterloo Storm 4 | 20 Central Coast United (WINNER)

Campbelltown Ghosts (WINNER) 22 | 12 La Perouse Panthers

Maitland United (WINNER) 24 | 12 Tingha Native Tigers

Combined Countries 6 | 10 Mungindi Grasshoppers (WINNER)

Kamilaroi Goannas 0 | 42 Wiradjuri United (WINNER)

Original Boomerangs United (WINNER) 6 | 4 Ngaku Warriors

Gomeroi Roos (WINNER) 20 | 0 Southern Serpents

Taree Biripi Sharks (WINNER) 34 | 0 Kempsey Sharks

Bundjalung Baygal (FORFEIT) | Western Koori Eels

Round 2

Barwon United Swans 0 | 12 Kempsey United (WINNER)

Western Sydney Red Belly Blacks 0 | 24 Illawarra Titans (WINNER)

Central Coast United 0 | 32 Campbelltown Ghosts (WINNER)

Maitland United (WINNER) 18 | 16 Mungindi Grasshoppers

Redfern All Blacks 10 | 12 Queanbeyan Canberra United (WINNER)

Toomelah Tigers (FORFEIT) | Wiradjuri United

Original Boomerangs United (WINNER) 24 | 4 Gomeroi Roos

Taree Biripi Sharks 6 | 20 Western Koori Eels (WINNER)

Round 3

Kempsey United 6 | 22 Illawarra Titans (WINNER)

Campbelltown Ghosts (WINNER) 30 | 18 Maitland United

Queanbeyan Canberra United 10 | 14 Wiradjuri United (WINNER)

Original Boomerangs United 4 | 10 Western Koori Eels (WINNER)

Women's Results:

Round 1

Riverina Sistas 6 | 34 Gular Giddyurais (WINNER)

Blk Southern Serpents United 0 | 30 Dunghutti Jindas (WINNER)

Come Back Dreaming 0 | 32 Castlereagh All Blacks (WINNER)

Kawal Dreaming (Jacks Mud Crabs) (WINNER) 18 | 6 Narwanettes

Moree Boomerangs 0 | 18 Newcastle Yowies (WINNER)

Lapa Lovelies (WINNER) 6 | 4 Waterloo Storm

Nanima Common Connection 0 | 30 Redfern All Blacks (WINNER)

Maitland United 0 | 12 Taree Biripi Sharks (WINNER)

Round 2

Yuin Fitt 0 | 26 Wellington Wedgetails (WINNER)

Queanbeyan Canberra United (WINNER) 10 | 6 Western Sydney United

Gular Giddyurais 0 | 14 Dunghutti Jindas (WINNER)

Castlereagh All Blacks 0 | 6 Kawal Dreaming (Jacks Mud Crabs) (WINNER)

Newcastle Emus (WINNER) 8 | 4 Campbelltown Ghosts

Red Belly Blacks (WINNER) 18 | 0 Hunter Coast

Newcastle Yowies (WINNER) 22 | 0 Lapa Lovelies

Redfern All Blacks (WINNER) 44 | 0 Taree Biripi Sharks

 

Game of the Day:


The game of the day goes to the women's game between Redfern All Blacks and Nanima Common Connection. While the score was a little on sided, Nanima put up a good fight in their 30 - 0 defeat. There were plenty of good tackles and RAB scored some great tries.

 

Join the conversation on Facebook and Twitter using #KooriKnockout

Updates from the Koori Knockout 2017 will be online with NITV's Facebook page 29th Sept - 2nd October (Friday to Monday) and on-air on Channel 34 & Foxtel 144 1st- 2nd October (Sunday & Monday). Catch up with all the action via SBS On Demand after the broadcast.