Advertisement
4304items
Германската канцеларка Ангела Меркел ги охрабри Македонија и Грција со компромис да го решат спорот за името. По средбата со премиерот Зоран Заев во Берлин, таа ги отфрли сите шпекулации за евентуално вклучување на Германија во преговорите,...
Многу од австралиските клубови со покер-машини ги претставуваат нивните места како столбови на заедницата, но некои од најголемите од нив ги трошат милионите за себе.Во специјална истрага, СБС дојде до бројки од клубовите во една од...
Детскиот Тв-проект "Петплус", кој почна во Македонија пред десет години, продолжува да ги освојува детските срца на Балканот. За огромната популарност на главниот лик Петко и неговата фамилија, сведочат над 16 милиони прегледи на...
Мигрантските заедници во Австралија велат дека се вознемирени од ново предложените закони со кои би можело да се направи мигрантите да чекаат подолго за да ги исполнат условите за повеќе видови социјална помош.Сојузната влада ги претстави новите...
Интернет сензацијата и татко Џорџ Георгиевски се движи кон владата на Викторија, во обид да ги направи училишните кантини подобар избор.
Сенатот поднесе иницијатива заменик премиерот Барнаби Џојс или да поднесе оставка или да биде отпуштен од парламентот.Тоа барање беше соопштено само два часа пред прај-министерот малком Турнбул да најави дека Џојс идната недела ќе замине на...
Истражувањата на еден од водечките детски истражувачки центри во Австралија покажуваат дека речиси 90 проценти од младите затвореници имаат тешки невролошки проблеми во развојот.Студијата, спроведена од Telethon Kids Институтот од Перт, е прв од...
Оригинална, урбана, префинета и конзистентна, Росица Мршиќ полека но сигурно во изминатите осум години го трасираше својот пат кон светската модна сцена. Таа е првиот македонски моден дизајнер што ќе биде објавен во британското издание на ...
Boots For Balkans е непрофитна организација која собира нова и користена спортскa опрема и ја дистрибуира до подрачја низ целиот Балкан.Собирањето спортска опрема, но и промовирањето на нивната работа меѓу македонската заедница во Австралија беше...
Јане Цоцоски од "Boots For Balkans" по турнирот рече: "Турнирот имаше за цел собирање спортска опрема и донации кои ќе ги испратиме во Македонија, но исто така и да поминеме еден ден во дружење со играчите и да ја запознаеме македонската заедница...
Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ Христијан Мицковски при посетата на САД изјави дека партијата секогаш ќе остане на браникот на националните државни интереси.Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Мето Колоски во видео обраќање на Фејсбук...
Премиерот Зоран Заев потврди дека Владата е подготвена да прифати географска одредница но отфрли менување на Уставот.Изјавата на Заев за подготвеност за географска одредница наиде на позитивен коментар од грчкото министерство за надворешни работи...
Нимиц оствари средби со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и партиските водачи.По разговорите со македонското раководство во Скопје, Нимиц им изјави на новинарите дека...
Во пазувите на планината Крчин во Западна Македонија, гордите Мијаци од селото Битуше љубоморно ја чуваат од забот на времето, традицијата на прославувањето на христијанскиот празник "Водици". Овој обичај, зачуван во својата исконска форма е толку...
Одделенијата на прajминистерот и кабинетот започна итна истрага за тоа како илјадници страници со врвни тајни информации се појавија во два стари кабинети купени од продавница за стар мебел.Многу класифицираните документи требаше да останат...