Albanian

 • Podcast – segmente, aktualitete, tema nga kultura, segmente nga komunitetiti  e poashtu edhe intervista me mysafir nga Australia dhe vendlindja.

Subscribing to an SBS podcast couldn't be easier. Simply click the Subscribe button and select your preferred subscription method from the menu. Podcasting help.

Latest Episodes

Konkursi i gjuheve te huaja ne SBS - Mesimi i Gjuhes Shqipe ne Victorian School of Languages

Te mesuarit e nje gjuhe te huaj eshte me shume se thjesht nje aftesi e lindur. Mesimi kerkon pune dhe dedikim.

 

Studimet tregojne ..

 • Upload20 Aug 2017

 • Duration15 Minutes

 • Download7MB

People flee the scene in Barcelona, Spain, after a white van ploughed into pedestrians in the historic Las Ramblas district

Sulme vdekjeprurese ne Spanje

Të paktën 14 të vdekur dhe dhjetëra të tjerë të plagosur janë regjistruar këtë javë në Barcelonë, kur një furgon është përplasur me këmbësorët në një zonë turistike, në atë që policia spanjolle po e konsideron si sulm terrorist.Dëshmitarë nga vendngjarja kanë publikuar foto dhe video nga momenti i tmerrit.

Njerëzve aty pranë iu tha të shmangin zonën, ndërsa shërbimet e emergjencës i janë përgjigjur menjëherë sulmit në kryeqendrën e Katalunjës.

 

 • Uploaded19 Aug 2017

 • Duration06 Minutes

 • Download3MB

Prime Minister Malcolm Turnbull responds to a deadly attack in Barcelona

Sulmet ne Barcelone sjellin shqetesime edhe ne Australi

Ngjarjet në Barcelonë na kujtojnë se kjo është e shtata herë që një makinë përdoret si armë kundër civilëve , në pak se një vit.

 

Ajo ka përtërirë shqetësimet se një sulm i tillë i ngjashëm mund të ndodhë dhe në Australi.

 

 • Uploaded19 Aug 2017

 • Duration05 Minutes

 • Download3MB

Push for more organ donors (AAP)

Si mund te dhurojme organet ne Australi

A e dini se duke dhuruar organet dhe indet tuaja pas vdekjes, mund të shpëtoni ose përmirësoni jetën e të paktën dhjetë njerëzve?

 

Me mijëra Australianë janë në listat e pritjes për transplante ose dializë, dhe është e rëndësishme që më shumë njerëz të bëhen dhurues.

 

 • Uploaded19 Aug 2017

 • Duration06 Minutes

 • Download3MB

Rendesia e mesimit te nje gjuhe te huaj

Sot Australia eshte me multikulturore se kurre.

 

Regjistrimi i popullsise tregoi se ne vitin 2016 , 28% e popullsise kishte lindur jashte vendit.

 

Por numri i atyre qe mesojne nje gjuhe te huaj eshte ne renie. Shkollat tani japin me pak mesime se kurre ne nje gjuhe tjeter.

 

Por ne te njejten kohe studimet tregojne se mesimi i nje gjuhe tjeter nuk ka dyshim qe eshte i dobishem.

 

 • Uploaded13 Aug 2017

 • Duration04 Minutes

 • Download2MB

Podcast Help

Podcasting is a free service to subscribe to your favourite SBS programmes. If you're new to podcasting check out our help section to get started.

ADVERTISEMENT

DVDs and Downloads at the SBS Shop

Visit the SBS Shop online for DVDs and downloads of the programs you love.

Books at the SBS Shop

Visit the SBS Shop online for fascinating books and inspiring cookbooks perfect for home and as gifts.