• Chloe Hosking (foreground) is nominated for the 2018 Cyclist of the Year Awards on the strength of her road race victory at the Commonwealth Games. (Getty)
Cycling Australia has announced the individual category finalists for the 2018 Cyclist of the Year Awards.
By
Cycling Central

Source:
Cycling Australia
13 Nov 2018 - 10:37 AM  UPDATED 13 Nov 2018 - 10:40 AM

To be held in Melbourne on Friday 23 November, the Awards will culminate with the presentation of the Sir Hubert 'Oppy' Opperman Medal and Trophy to the 2018 Australian Cyclist of the Year.

The JLT Australian Cycling Moment of the Year, which will be decided by thousands of votes from Australian fans, will be announced.

The 2018 National Road Series champions in both the individual and team classifications, the Australian Club Premiership and the Norm Gailey Trophy for Champion State, will also be recognised.

Also, in celebration of the rich history of our sport, the Class of 2018 will be inducted into the Cycling Australia Hall of Fame.

2018 Cycling Australia Award Finalists:

Elite Cyclists of the Year
Para-cycling – Female: Emily Petricola, Emilie Miller, Carol Cooke
Para-cycling – Male: David Nicholas, Alistair Donohoe, Stuart Tripp
Track – Female: Kaarle McCulloch, Amy Cure, Stephanie Morton
Track – Male: Matthew Glaetzer, Men's Team Pursuit Quartet (Alex Porter, Sam Welsford, Leigh Howard, Kelland O'Brien), Cameron Meyer
Road – Female: Chloe Hosking, Amanda Spratt, Katrin Garfoot, Sarah Roy
Road – Male: Michael Matthews, Steele Von Hoff, Richie Porte, Rohan Dennis
MTB – Female: Holly Harris, Tracey Hannah
MTB – Male: Sam Hill, Cameron Ivory, Troy Brosnan
BMX – Female: Lauren Reynolds, Erin Lockwood, Saya Sakakibara
BMX – Male: Brandon Loupos, Logan Martin, Anthony Dean​

Note the 'Oppy' Award is selected from the Elite Cyclists of the Year categories.

Masters Cyclists of the Year
Track – Female: Deborah Coulls, Anna Whitten, Sally McKenna, Gemma Kernich
Track – Male: Chris Murray, Brad Norton, Bill Gordin, Geoff Stoker
Road – Female: Amanda Nabi, Jenny Pettenon, Simone Grounds, Anna Davis
Road – Male: Matt King, Roger Cull

Junior Cyclists of the Year
Track – Female: Alexandra Martin-Wallace, Sarah Gigante, Sophie Edwards
Track – Male: Thomas Cornish, Lucas Plapp, Blake Quick
Road – Female: Anya Louw, Sarah Gigante
Road – Male: Carter Turnbull Lucas Plapp, Tyler Lindorff
MTB – Male: Cameron Wright, Kye A'Hern
MTB – Female: Zoe Cuthbert
BMX – Male: Nathanial Rodway, Kyle Hill, Kye Affo
BMX – Female: Molly McGill, Ashlee Miller

Gary West Coach of the Year
Gene Bates, Tim Decker, Brad McGee

Under 23 Award
Robert Stannard, Alexandra Manly, Sam Welsford