Coming Up Sat 6:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Albanian radio
SBS ALBANIAN

COVID-19: Preket ndjeshem Komuniteti Shqiptar ne Melburn, rreth 300 te infektuar me COVID-19

Patient getting a covid-19 vaccine. Source: Getty Images

Me rritjen e numrit te infeksioneve me COVID-19 ne Melburn, eshte rritur ndjeshem edhe numri i anetareve te komunitetit shqiptar qe jane prekur nga kjo semundje. Udheheqesit e shoqatave te ndryshme kane hapur nje fushate ndergjegjesimi per te gjithe komunitetin dhe per t'i ardhur ne ndihme personave te infektuar.

Pjese e fushates jane edhe sesione informative ne platformen Zoom ku mjeke dhe specialiste te shendetit u pergjigjen pyetjeve te pjesemarresve. Me shume te dhena ne platformat sociale te shoqatave perkatese.

Situata eshte shqetesuese dhe ne biseduam me Kryetarin e Shoqates se Komunitetit Shqiptar Australian, Z Sezar Jakupi, Kyetarin e Shoqates se Komunitetit Shqiptar Australian ne Dandenong, Z Riza Jaupi, Imamin e Shoqerise Shqiptare te Prespes, Dr Bekim Hasani dhe Kyetarin e Klubit Futbollistik Prishtina ne Dandenong, Z Driton Maliku. 

 

Facebook

SBS Albanian Facebook

 

Podcast:

https://www.sbs.com.au/language/albanian/podcast/sbs-albanian

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
COVID-19: Preket ndjeshem Komuniteti Shqiptar ne Melburn, rreth 300 te infektuar me COVID-19 16/10/2021 30:31 ...
Edicioni Informativ - 4 Dhjetor 2021 04/12/2021 11:00 ...
Te rejat me te fundit nga zhvillimet ne Kosove - 4 Dhjetor 2021 04/12/2021 05:00 ...
Te rejat me te fundit nga zhvillimet ne Shqiperi - 4 Dhjetor 2021 04/12/2021 06:00 ...
Te rejat me te fundit nga zhvillimet ne Maqedonine e Veriut - 4 Dhjetor 2021 04/12/2021 08:00 ...
Hyrja në Australi: çfarë duhet të deklaroni, çfarë mund dhe nuk mund të sillni me vete 03/12/2021 09:26 ...
Rreth gjysmë milion fëmijë në Australi rriten në kushte të vështira financiare, ekonomike dhe gjuhësore 03/12/2021 07:11 ...
Sipas Organizates Boterore te Shendetit bota është një “tokë pjellore” për variante të reja 03/12/2021 05:35 ...
Çfarë duhet të dini për variantin Omicron 03/12/2021 03:50 ...
Te rejat me te fundit nga zhvillimet ne Shqiperi - 27 Nentor 2021 29/11/2021 05:59 ...
View More