Począwszy od najbliższej środy, 10 grudnia 2025 roku, Australia stanie się pierwszym krajem na świecie, który zakaże osobom poniżej 16. roku życia posiadania kont w mediach społecznościowych. W ten sposób zmuszając największe platformy do podporządkowania się prawu lub narażając je na grzywny sięgające 50 milionów dolarów.
Posłuchaj całej godzinnej audycji radiowej tutaj
Rząd Anthony’ego Albanese zapewnia, że krok ten ma chronić młodych ludzi przed szkodliwymi algorytmami i negatywnym wpływem mediów społecznościowych na zdrowie psychicznie. Wielu rodziców popiera zmiany, podczas gdy krytycy ostrzegają, że technicznie sprawni nastolatkowie z łatwością znajdą sposoby na obejście nowych przepisów.
Jednym przepisem możemy ochronić pokolenie Alfa przed wciągnięciem do czyśćca przez drapieżne algorytmy, które ich twórca określił jako behawioralną kokainę. A 10 grudnia pojawią się objawy odstawienia. Nastolatki będą zdenerwowane, niektórzy będą walczyć, by wrócić na platformy, niektórzy znajdą sposób, by obejść technologie i zachować swoje konta, ale naprawdę wierzę, że krótkoterminowy dyskomfort będzie wart długoterminowych korzyści.
Tak ogłaszała minister łączności Annika Wells, podkreślając długo oczekiwane ograniczenia dotyczące mediów społecznościowych dla nieletnich, które – jak mówi – mają pomóc chronić ich przed dalszymi zagrożeniami w sieci.





