Protestele continua si marti in Romania in pofida faptului ca guvernul a cedat presiunii strazii si a abrogat duminica cele doua ordonante de urgenta. Manifestantii solicita acum demisia cabinetului, dar prim ministrul roman Sorin Grindeanu afirma ca nu intentioneaza sa demisioneze.
La sapte zile de la declansarea mitingurilor, protestatarii se declara hotarati sa ramana in strada pana la demisia guvernului.
Desi cabinetul a anulat intrarea in vigoare a ordonantelor, manifestantii cred ca guvernul va incerca sa inainteze Parlamentului un proiect de lege cu acelasi continut.
Share