Добитници Нобелове награде за економију су ове године Вилијам Нордхаус и Пол Ромер за њихов рад о одрживом расту. Истраживање америчких економиста усмерено је на то - како су климатске промене и технологија утицали на економију.
Џордан Хонсон, генерални секретар Шведске краљевске академије наука је објавио да су се научници бавили „неким од најзначајнијих питања нашег времена" и о томе како постићи одржив економски раст.
"Ове године награда је у основи иновативности, климе и економског раста", рекао је он.
"Краљевкса шветска академија наука је данас одлучила да додели Нобелову награду за економију у знак сећања на Алфреда Нобела- једном половином Вилијаму Нордхаусу за интеграцију климатских промена у дугорочне макроекономске анализе, a другом половином Полу Ромеру за интегрисање технолошких иновација у дугорочне макроекономске анализе.
Ова два научника ће поделити новчану награду од девет милиона шведских круна, што је више од милион америчких долара.
Професор Нордхаус, који предаје на Универзитету Јејл, први је креирао модел који описује интеракцију између економије и климе.
Професор Ромер из Стернове пословне школе у Њујорку показао је како економија управља спремношћу компанија да производе нове идеје и иновације.





