Поводом Дана државности Србије, који се обележава на црквени празник Сретења Господњег 15. фебруара, министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић отворио је у Народном музеју у Београду изложбу „Новац и држава – сачувана прича“, на којој је бити изложен откуп приватне збирке, коју чини 251 примерак српског средњовековног новца.
У Народном музеју истичу да је реч о збирци „изузетне историјске, научне и уметничке вредности, која као целина пружа слику развоја српске средњовековне државе од средине 13. до средине 15. века, њеног друштвеног, културног и привредног успона, као и монетарне политике и ковања новца њених владара“.
Власник откупљене збирке инсистирао је на анонимности, а ауторка изложбе у у Малој галерији Народног музеја је музејска саветница Весна Радић.
Share





