Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Дејан Георгиевски освои "историско" прво сребро за Македонија на Олимписките игри

Silver medalist Dejan Georgievski raises the Macedonian flag after the finals at Tokyo 2020 Olympics Games Source: Valery Sharifulin\TASS via Getty Images

Она што го вети пред заминувањето на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски и го исполни. Во дисциплината таеквондо го освои сребрениот медал и на Mакедонија и го донесе вториот медал по осамостојувањето.

Дејан Георгиевски го оствари најголемиот успех за Македонија на Олимписките игри по осамостојувањето откако го освои сребрениот медал во дисциплината таеквондо.
Младиот 22-годишен таеквондист во финалето загуби од фаворитот на игрите Владислав Ларкин од Русија со 15:9. Пред Георгиевски, олимписки медал освои и Могамед Ибрагимов во борење на ЛОИ во Сиднеј 2000 година кога се закити со бронзениот медал.

Dejan Georgievski
Silver medalist Dejan Georgievski poses on the podium after the the taekwondo men's +80kg medal bouts during the Tokyo 2020 Olympic Games
JAVIER SORIANO/AFP via Getty Images

На патот до финалето, Георгиевски во еден ден забележа три победи. Најпрвин го совлада актуелниот светски првак Рафаел Алба Кастилјо од Куба, потоа го елиминира и Сајду Гбане од Брегот на Слоновата Коска а патот до финалето си го обезбеди со победата над Кјо Дон Ин од Јужна Кореја.
Дејан Георгиевски е член на таквондо клубот Бутел а досега во кариерата има освоено ѕлато и сребро на европските првенства.
Со освојувањето на сребрениот медал Дејан Георгиевски стана 11-от Македонец кој освојува медал на ЛОИ.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Дејан Георгиевски освои "историско" прво сребро за Македонија на Олимписките игри 28/07/2021 02:27 ...
Извештај од Македонија 30 ноември 2021 30/11/2021 08:46 ...
Дали европскиот бран на КОВИД-19 може да се повтори во Австралија во 2022 година? 30/11/2021 07:41 ...
Вести на СБС на македонски 30 ноември 2021 30/11/2021 12:33 ...
Оливера Јовановска: "Лавиринт на вистината" е "огледало на мојата душа" 29/11/2021 18:02 ...
Извештај од Македонија 29 ноември 2021 29/11/2021 09:38 ...
Вести на СБС на македонски 29 ноември 2021 29/11/2021 12:25 ...
Извештај од Македонија 26 ноември 2021 26/11/2021 09:36 ...
Вести на СБС на македонски 26 ноември 2021 26/11/2021 13:46 ...
Комичарката Елизабет Велински сонува за одморалиште за смеа 25/11/2021 21:19 ...
View More