Coming Up Wed 12:00 PM  AEDT
Coming Up Live in 
Live
Macedonian radio

Македонските олимпијци ветија добри резлтати на ЛОИ во Токио

The Macedonian team for the Olympic Games in Tokyo Source: Macedonian Olympic Committee

Македонија на Олимписките игри во Токио од 23 јули до 8 август ќе биде претставувана од осум спортисти во седум дисциплини. Најголеми шанси за освојување медал имаат борачот Могамедгаџи Нуров и Дејан Георгиевски во таекводно. Тоа се двајцата македонски спортисти со А норма за олимписките игри.

Македонија на Олимписките игри во Токио од ќе биде претставувана од осум спортисти.
Дејан Георгиевски (таеквондо), Миа Блажевса Еминова и Филип Дерковски (пливање), Јован Стјокоски (атлетика), Арбреша Реџепи (џудо), Борјан Бранковски (стрелаштво), Пуликсенија Јовановска (карате) и Магомедгаџи Нуров (борење).

Најголеми шанси за освојување медал имаат борачот Могамедгаџи Нуров и Дејан Георгиевски во таекводно.

Први од македонските олимпијци ќе настапат Филип Дерковски и Борјан Бранковски на 24 јули, а ден подоцна на олимиската арена ќе настапи Арбреша Реџепи.

Први од македонските олимпијци ќе настапат Филип Дерковски и Борјан Бранковски на 24 јули, а ден подоцна на олимиската арена ќе настапи Арбреша Реџепи.

Дејан Георгиевски кој ќе го носи и македонското знаме на свечената церемонија на отварањето на игрите својот прв противник ќе го има на 27 јули во името на актуелниот светски првак Рафаел Алба од Куба.

Coming up next

# TITLE RELEASED TIME MORE
Македонските олимпијци ветија добри резлтати на ЛОИ во Токио 23/07/2021 07:15 ...
Извештај од Македонија 30 ноември 2021 30/11/2021 08:46 ...
Дали европскиот бран на КОВИД-19 може да се повтори во Австралија во 2022 година? 30/11/2021 07:41 ...
Вести на СБС на македонски 30 ноември 2021 30/11/2021 12:33 ...
Оливера Јовановска: "Лавиринт на вистината" е "огледало на мојата душа" 29/11/2021 18:02 ...
Извештај од Македонија 29 ноември 2021 29/11/2021 09:38 ...
Вести на СБС на македонски 29 ноември 2021 29/11/2021 12:25 ...
Извештај од Македонија 26 ноември 2021 26/11/2021 09:36 ...
Вести на СБС на македонски 26 ноември 2021 26/11/2021 13:46 ...
Комичарката Елизабет Велински сонува за одморалиште за смеа 25/11/2021 21:19 ...
View More